Защо медиите не говорят за Севлиево, когато е най-студено?

Така изглежда метеорологична станция за изследване на климата в района

Защо Севлиево не се споменава в синоптичните прогнози и не се казва, че в града ни е най-студено, а се говори само за Кнежа? Този въпрос през последните дни получавам често на редакционните телефони. И тъй като данните, които публикувам в sevlievo-online.com за температурите в града ни, са от местната метеорологична станция, а в националните медии тази информация отсъства, започнах да се съмнявам, че читателите изпитват недоверие към резултатите от измерванията в града ни. Това ме провокира да направя запитване до Института по метеорология и хидрология към БАН. Вчера дойде и отговора от неговия директор Валери Николов, който публикувам дословно:

"В град Севлиево работи климатична метеорологична станция. Данните от този тип станции са предназначени за изследване на климата на района, а не за оперативно следене на времето. Поради тази причина в тези станции се правят измервания и оценки на някои основни метеорологични параметри само три пъти в денонощието : в 07, 14 и 21 часа поясно време (което съвпада с официалното гражданско време през зимата). Събраната при тези наблюдения информация (отново припомням, че тя няма оперативен характер) се предава веднъж дневно, сутрин след наблюдението в 7 часа, след като служителят ни изпълни предварителната обработка на информацията. Информацията първо попада в регионален комуникационен център, където се събират и подлагат на първичен контрол за качество данните от всички климатични станции в региона. След като се обобщи, информацията се изпраща в Националния комуникационен център и става достъпна за ползване между 9 и 10 ч. При този режим няма как да се подава информация за текущото време в град Севлиево към националните медии.

За разлика от станцията в Севлиево, тази в гр. Кнежа е синоптична станция. В този тип станции се изпълняват регулярни измервания и оценки на параметрите на метеорологичното време осем пъти в денонощието, през 3 часа. Информацията от тези наблюдения вече е за оперативни цели и тя се предава незабавно към Националния комуникационен център на НИМХ–БАН, където постъпва в 02, 05, 08, 11, 14, 17, 20 и 23 часа и е достъпна за ползване веднага. На територията на България има 44 такива станции и именно те са „предпочитаните станции, от които се използват данни“.

Що се отнася до въпроса дали съзнателно Севлиево е елиминиран от синоптичните прогнози на националните медии, г-н Николов пише: "Отговорът ми е „НЕ“. Град Севлиево не е елиминиран от националните прогнози за времето. Синоптиците на НИМХ–БАН прогнозират времето за цялата територия на страната. Просто град Севлиево не се споменава в информацията за времето поради описаните по-горе причини, накратко казано – поради липса на информация, която да подадем към медиите, а не от пренебрежение към родния Ви край".

Надявам се с това чтателите, които питат защо никоя от националните медии не пише за студовете в града ни, да са разбрали причините. А sevlievo-online.com ще продължи да ви информира за температурите първи, както досега.

автор: Емилия Димитрова