25 март е ден на пощенската картичка

Снимки към текста: Държавен архив Габрово

от Стела Илева, младши експерт в Държавен архив - Габрово

На големия християнски празник Благовещение отбелязваме и един друг интересен ден – Денят на пощенската картичка.

В свят, доминиран от информационните технологии, писмената кореспонденция заема на пръв поглед маргинално положение. Но това съвсем не е така. Любовта към пощенските картички е все още жива. Знаете ли, например, че и днес пощенската картичка е най-продаваният музеен сувенир в световен мащаб?

Въведена в активна употреба след 1869 г. като бърз и надежден начин за изпращане на кратки съобщения, пощенската картичка бързо се развива отвъд практическото й предназначение, за да се превърне в универсалния сувенир, който озарява пощенските кутии и лични колекции.

Тя е рефлексия на своето време – носител на отминали емоции, графичен отпечатък на динамично развиващия се български град, отражение на усилената модернизация на обществото в контекста на събитията от началото на ХХ в. Нейната еволюция във времето е подчинена на бурното развитие на технологиите, като например появата на фотографията и иновациите в печата.

Изпращането на пощенски картички и тяхното събиране като хоби е добре познато на българската общественост още от края на XIX век. Първото земеделско и промишлено изложение в Пловдив, организирано през 1892 г. става повод за издаването на първата българска пощенска картичка. За по-малко от десетилетие от това събитие, печатането на пощенски картички в България се масовизира, благодарение на приетия през 1897 г. Закон за пощите, който дава разрешение държавни институции и частни лица да издават свои картички за разнообразни цели.

Държавен архив – Габрово съхранява голям обем от пощенски картички, с богато сюжетно многообразие, а най-ранните от тях датират от самото начало на XX век. Сред фондовете, които се отличават с най-голямо разнообразие и количество са „Досев, Аврам Василев“, „Часовникаров, Александър Димитров“, „Даскалов, Богомил Христов“, „Патрунчева, Мария Христова“, „Габровски, Илия Иванов“, „Семерджиева, Мария Александрова“, „Маринов, Марин Петков“, „Рачев, Пеньо Георгиев“, частично постъпление от Веселин Димитров и др. на общественици, чиито богати колекции от български и чуждестранни пощенски картички демонстрират очарованието и колорита на една отминала епоха. Най-новото дарение в Държавен архив – Габрово съдържащо огромно количество пощенски картички направи през февруари тази година известния габровски художник Божидар Ковачев. Той ни предаде пощенски картички от всички континенти по света, получавани от неговата майка Елена Ковачева като есперантист, които са от периода 50-те – 90-те години на миналия век. Те ще бъдат обработени към техния семеен фонд и ще обогатят документалното ни богатство от тези своеобразни, красиви и образователни капсули на времето – пощенските картички.