Шейсет и трима бяха делегатите от община Севлиево, взели участие в работата на националния събор на учителите, който се проведе вчера в столицата.
Обещаното 10% увеличение на заплатите бе новината от вчера, днешната е, че пари за по-високи учителски заплати не са планирани
Министърът на образованието Меглена Кунева обеща 10% увеличение на учителските заплати от следващата календарна година и се ангажира възнагражденията в сектора да надхвърлят средните за страната, които в момента са малко над 800 лв. Днес обаче много от новинарските сайтове цитират министър-председателя Бойко Борисов: „Кунева може би си има резерви в министерството“. Борисов сметнал, че новите заплати на педагозите ще струват на хазната 250 млн.лв. годишно - харч, който на ниво правителство не е обсъждан.
Нито дума за много двойки на децата
Сред основните проблеми пред образователната система Кунева е откроила демографската криза, водеща до закриване на цели училища, големия брой деца, чийто майчин език не е българският, отсъствието на много родители от процеса на порастване на децата им и сероизната разлика между гимназиите в големите градове и тези в малките общини и отдалечени населени места. Проблем, който не е от вчера, но оформянето му в изречение едва ли би довело до промяна на ситуацията, ако не се набележат конкретни мерки. В този смисъл е странно, че на събора не е бил повдигнат въпроса за многото двойки на децата от външното оценяване, коментираха учители, помолили да не цитираме имената им. Единствено учителка от Симитли си позволила да говори за слабите резултати на децата, но повече като организация на изпитите, не като подготовка.
Реформата в образованието започва със смяна на имената на училищата, печатите им и трудовите договори на наетите
Със смяна на имената на училищата ще започне образователната реформа у нас, на която много хора възлагат сериозни очаквания. Така след 1 август, т.е. още от новата учебна година, средните общообразователни училища (СОУ) стават средни училища (СУ), езиковите, математическите и природо-математическите гимазии стават ПГ - профилирани гимназии. Промяната ще наложи директорите на училища да направят нови печати на заведенията и да сменят трудовите договори на екипа си.
Всяко от близо 2500-те училища у нас ще може да кандидатства за названието "иновативно"
което обаче няма да бъде вписвано в неговото име, нито ще носи допълнително финансиране. А условие за "иновативност" е поне в една от паралелките да се провежда "различно образование", т.е. да се прилагат нови технологии, да се използват нови практики и методи на преподаване.
Общинските съвети ще решават дали основните училища да останат или да се преобразуват в обединени такива
Най-тежките решения за преструктурирането на училищата ще трябва да бъдат взети от общинските съвети по места, които до края на май догодина ще трябва да решат дали основните училища в съответната община ще останат, но без осми клас или ще бъдат преобразувани в училища до 10 клас, които ще се наричат обединени. Промяната е заради новия закон за образованието, съгласно който основно образование ще се завършва със завършването на 7 клас, а първи гимназиален етап ще се завършва с 10 клас.
Отзивите за учителския събор са на двата полюса - от одобрение до обвинение в евтин пиар. А една от присъстващите севлиевски учителки, помолила да не я цитираме, коментира така: "Образованието не може да е мисия. То трябва да бъде стратегия, изпълнявана от всички институции, които имат правомощия и вменени отговорности в сферата".
Разходите за пътуване на учителите до София са за сметка на бюджетите на техните училища. Наемането на залата в "Арена Армеец" и разходите по организацията са в размер на 100 000 лв. обявиха от просветното ведомство.