Търсене

78,5% от домакинствата у нас живеят с по-малко от необходимото

78,5% от домакинствата у нас живеят с по-малко от необходимото

снимка: Dnes.bg

297 лв. е прагът на абсолютна бедност в България, сочи анализ на КНСБ за издръжката на живота у нас. Цифрата е базирана на потребителска кошница от 100 жизнено важни за физическо оцеляване на едно лице стоки и услуги. Отчита се нарастване на тримесечна база с 0.6%, а на годишна база с 0.4%. Данните показват нарастване по-скоро на така наречените стоки от първа необходимост, които имат висок относителен дял в потреблението на бедните домакинства. Спрямо предходното тримесечие ръст се наблюдава при: захар (с 2%), малотрайни колбаси (с 2.8%), млечни продукти (0.8%), питейна вода (с 0.4%), дърва за отопление (2.4%). А изводът на синдикалистите е, че около 78.5 % от домакинствата в страната живеят с доход на едно лице под необходимите средства за издръжка на живота. Запазва се високия дял на домакинствата, които са принудени да се самоограничават в разходите, след като доходите им изостават от необходимите средства за издръжка на живота.

30.5% от домакинствата са с доход на едно лице под издръжката за бедните домакинства, т.е. под 297 лв., което е близо 2 200 000 души. 48% от домакинствата имат доход на едно лице между 297 и 559 лв. С толкова преживяват около 3 462 000 българи. 21.5% от домакинствата са с общ доход на едно лице над издръжката на живота (559 лв.), което представлява около 1,6 млн. души.

Проблем остават ниските трудови възнаграждения , а започналите работа много трудно или почти не успяват да се измъкнат от „капана на бедността”, е заключението на експертите в КНСБ.  А според последните данни от изследването SILC на Евростат за 2015 г. 41.3% от населението у нас е изложено на „риск от бедност и социално изключване“, при средно ниво от 23.7% за Европейския съюз. България е държавата членка на ЕС, отчитаща най-висок дял на лицата, намиращи се в риск от бедност или социално изключване, след страната ни се нареждат Румъния (37.3%) и Гърция (35.7%). Макар и с намаляващ дял на лицата в риск от бедност или социално изключване спрямо 2008 г. (44.8% за 2008 г.), България запазва лидерската си позиция в ЕС по този показател.

България е начело и по дял на лицата, живеещи в тежки материални лишения (34.2%), следвана от Румъния (22.7%) и Гърция (22.2%).

Всички тези данни, дават основание да се твърди, че няма чувствителни промени в икономическо благосъстояние на населението. Броят на живеещите лица в бедност намалява, но българското общество не е станало по-богато, предвид факта, че делът на лицата живеещи в риск от бедност и социално изключване се запазва на високи нива, пише в анализа на синдиката.

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!