През 2015 година на територията на област Габрово са съставени 196 акта за административно нарушение, издадени са 189 бр. наказателни постановления, от тях са влезли в сила 153. 79% от нарушенията са по Закона за горите и са главно за незаконна сеч, съхранение и транспорт на дървесина. Тези нарушения придобиват масов и организиран характер. Обект на посегателство са почти всички гори, независимо от тяхната собственост. В равнинните райони целта е добив на дърва и технологична широколистна дървесина за пазара, а в планинските - добив на строителна дървесина от ценни и търсени в момента дървесни видове - череша, орех и дъб. Тези данни изнесе директорът на Регионалната дирекция по горите във Велико Търново инж. Николай Николов по време на редовно заседание Областния консултативен съвет по охрана на горите, дивеча и рибата, свикано от зам.-областния управител Иглика Събева.
Представяйки анализа за състоянието на горите в региона инж. Николов подчерта, че една от причините за ниската разкриваемост на незаконните сечи са разпръснатите маломерни частни гори, в които се извършва ползване едновременно в няколко имота в охранителния участък, както и появата на много фирми-ползватели в едно и също време, на които се издават превозни билети.
Инж. Николов се ангажира в бъдеще да продължат проверките в дървопреработващите цехове и складове и настоява областната управа и общините по места да съдействат за подобряване на работата с кметовете на населените места. Служителите по горите ще разчитат и в бъдеще на полицията, а като важни превантивни мерки са видеонаблюдението в дървопреработвателните цехове, електронния превозен билет и GPS-устройствата, поставени на автомобилите. „Надяваме, че НАП Габрово ще намери начини и форми за своевременното събиране на дължимите суми на нарушителите.” – смята директорът на РДГ Велико Търново.