Общото събрание на адвокатите в България, което се проведе на 22 февруари т.г. в столицата, единодушно прие декларация, в която настоява за ясен, прозрачен и предвидим законодателен процес и изразява тревога от случващото се в държавата. Декларацията е приета със 169 гласа „за“ и нито един „против“ и „въздържал се“.
Междувременно сайтът „Де факто“ съобщи, че по време на отчетното си събрание адвокатите са отказали да чуят пoздpaвитeлния aдpec, изпратен oт глaвния пpoĸypop Ивaн Гeшeв, и са приели документът да остане за архива.
Декларацията е изчетена от адвокат Стефан Марчев, а пълният й текст е публикуван в lex.bg.
С нея адвокатите заявяват голямата си тревога от случващото се в държавата през последните месеци в законодателната, изпълнителната и съдебната власт, което, според единодушното им становище, поставя в опасност законността и върховенството на правото.
С документа българските адвокати се обръщат към представителите на трите власти с призив за отговорно и конституционосъобразно поведение при упражняване на правомощията им. Юристите настояват "за ясен, прозрачен и предвидим законодателен процес, който да е плод на дългосрочна държавна политика, а не резултат на моментна необходимост, защото без предвидим законодателен процес правовата държава е невъзможна".
Парламентарната практика да се приемат закони без обществен дебат, или да се променят актове чрез преходни и заключителни разпоредби на несвързан с тях друг закон, създава предпоставки за законодателен произвол и усещане за правна несигурност, смятат още адвокатите.
"Призоваваме изпълнителната власт да бъде активна при упражняване на всички свои правомощия, но да зачита правата на гражданите и независимостта на съдебната власт, като упражнява правомощията си в условия на прозрачност, добросъвестност, своевременност и широк обществен дебат.
Относно дейността на прокуратурата, в декларацията се казва: "С притеснение следим засиленото медийно отразяване на безпрецедентната активност на прокуратурата, което създава обществени очаквания, несъвместими с фундаменталните принципи на правото и поставя с особена острота нуждата от спешен професионален дебат относно начина и средствата за контрол върху дейността на Прокуратурата и Главния прокурор".
"Днес повече от всякога е нужно високо и ясно да заявим, че случващото се у нас поставя в опасност законността и върховенството на правото", се казва още в позицията, която завършва с: "И ще напомняме при всеки повод, че там където свършва правото, започва произволът!"