Автомобили с нулеви емисии на въглероден диоксит от 2035 г.: какво означава това на практика

Всички нови коли и микробуси, които ще се продават в ЕС от 2035 г., ще трябва да не емитират въглероден диоксид (CO2)

От 2035 г. всички нови коли, които се продават на пазара, ще трябва да не емитират никакъв въглероден диоксид. Стремежът с тази мярка е до 2050 г. транспортният сектор да стане неутрален спрямо климата. 

Ще можем ли след 2035 г. да управляваме колите си, задвижвани с петрол или дизел? 

Да, ще можем да продължим да използвате своята сегашна кола, тъй като правилата не налагат всички автомобили на пътя да бъдат с нулеви емисии на CO2 до 2035 г. и не засягат коли в движение.

Ако си купим кола сега, ще можем да я управлявате до края на нейния полезен живот. В Европа са изчислили, че този полезен живот е около 15 години, но това трудно може да се каже за България, където немалко автомобили по над 20-25 години продължават да са в движение.

Изчисленията сочат, че ако ограниченията се въведат от 2035 г., към 2050 г. ще е възможно всички коли да не емитират въглероден диоксид.

Ще бъде ли възможно да се купи или продаде кола на петрол или дизел след 2035 г. и ще има ли гориво за тези коли? 

Да, това ще бъде възможно, на не е изключено разходите за притежание на такъв автомобил да станат по-високи. Това означава по-скъпо гориво, по-скъпа поддръжка, дори по-висока цена на тези автомобили, се казва в информация по темата, разпространена от пресцентъра на Европейския парламент.

Какви автомобили с нулеви емисии на CO2 ще бъдат управлявани?

В момента са популярни най-вече автомобилите с електрически батерии, тъй като общите разходи за притежание са по-ниски от тези за алтернативите. Например, производството на водород и синтетични горива е по-скъпо, тъй като изисква много електричество. От друга страна, батериите са тежки и някои видове транспорт не могат да бъдат задвижвани лесно с батерии. Затова водородът и електрическите горива са добро решение за кораби, самолети и тежкотоварни камиони.

Ще бъдат ли електрическите автомобили на приемливи цени?

След закупуване общите разходи за притежание на електрически автомобил са същите или по-ниски от кола, ползваща бензин или дизел като гориво, информират от Европарламента. Това е така, защото цените на електричеството са по-ниски от цените на бензина и електрическите автомобили изискват по-малко поддръжка. В момента обаче електрическите автомобили са по-скъпи. Очакванията са, че новите правила за емисиите би следвало да насърчат производителите да инвестират в нови технологии, които да намалят цените на електрическите коли. Към момента съществува и още един проблем - липсва развит пазар на използвани електрически автомобили.

Какво ще се случи с електрическите батерии след тяхното изхвърляне?

На този проблем са посветени други законодателни актове - като Директивата за енергия от възобновяеми източници и новите правила за батериите, които целят да направят процеса на производството неутрален спрямо климата и да насърчат рециклирането на батериите. В ход е и разработването на нови видове батерии, не само за автомобили.

Съществува ли достатъчно инфраструктура за коли с нулеви емисии на CO2 ? Не са ли те само за хора, живеещи в градовете?

Производителите в момента разработват автомобили, които да изминават повече от 600 км. Ефективността се подобрява, така че колите да не се налага да зареждат толкова често или да се зареждат с обикновен кабел у дома. Освен това Европейският парламент прие позицията си по правила за инфраструктура за алтернативните горива, които целят да гарантират наличието на повече станции за зареждане с електричество или водород.

През октомври 2022 г. Европейският парламент и Съветът на Европа постигнаха предварително съгласие по окончателния текст на правилата. В началото на тази година, през февруари, текстът бе одобрен от Парламента, а през март влезе в сила.