Българските продукти да започват да изместват вносните е целта, която ще преследва Министерството на земеделието

В срещата взе участие и народният представител от "Продължаваме промяната" в област Габрово Богомил Петков, снимка: Областна администрация Габрово

Правителството има за цел да подпомогне българските земеделци и един от основните приоритети е да върне българското производство на българското население. Това заяви заместник – министърът на земеделието Иван Христанов на среща с производители и фермери от габровска област, домакинствата от областна администрация Габрово. 

„Секторът е от изключителна важност, проблеми със сигурност има, но когато има яснота в процесите и провежданата държавна политика, решението за тяхното преодоляване се намира по-лесно“ - коментира в началото на срещата областният управител на Габрово Ралица Манолова.

Земеделски производители от габровско, снимка: Областна администрация Габрово „Целта е не да говорим хубави приказки, а да обменим информация по теми, които ви касаят, да знаете ние какво сме свършили през тези месеци, какво предстои и да сме ви реално полезни“, заяви и зам.-министър Христанов и допълни, че никога не сме имали толкова добър бюджет за българско земеделие. Той подчерта, че правителството има за цел да подпомогне българските земеделци и един от основните приоритети е да върне българското производство на българското население. Реализирайки Стратегическия план на България, чрез който ще се прилага европейската Обща селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023-2027 г. година

българските продукти да започнат да изместват вносните.

Особеното този път е, че Плана си го правят самите държави. Той отново ще има два стълба – първият е директни плащания, а вторият е инвестиционни мерки за развитие на селските региони, които ще са насочени към биоземеделие; социална отговорност на стопаните и мерки към общините. По време на срещата стана ясно, че средствата по втория стълб са увеличени, по изрично настояване на министерството, и така националното съфинансиране за развитие на селските райони става вместо едва 15 % - 60 %. „Само с голям бюджет за съфинансиране в България може да имаме самочувствие, че наистина инвестираме в собственото си земеделие“ – категоричен е Иван Христанов.

В Плана се залагат цели, които ще се реализират като зелени мерки в производството с голям дял на биоземеделието, увеличаване мерките за обучение на фермерите.

Подмладяване на поколението, но не от гледна точка на дискриминацията, а на приемствеността,

ефективността и иновациите е сред задачите, заложени в земеделието, според ресорното министерство. Още повече, че Европейският съюз настоява страните-членки да насочват по-голяма част от субсидиите към млади стопани, за да може да има приемственост в генерацията на хората, които се занимават със земеделие. „Основната цел, която правителството си поставя с всичко това е

да се спре даването на пари на калпак и да се преследва добиви, ефективност, качество, вкус и пазар,

категоричен е зам.-министърът на земеделието. По отношение на пазара вече има проведени разговори с Министерството на образованието и науката и с Министерството на здравеопазването за сериозно увеличение на обема на програмите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, но без досегашните схеми за злоупотреби, а по нова методика. Ще се направи и механизъм, при който лечебните заведения да пазаруват български продукти на локален принцип.

Стратегическият план на България по Обща селскостопанска политика гарантира балансирано подпомагане за секторите производство на плодове и зеленчуци и животновъдството, а целта е да се осигури добавена стойност за българските производители и да се върнем българската продукция на пазара. – категорични са от Министерството на земеделието.

След представянето на основните параметри в Плана, участниците в срещата имаха възможността да дискутират със зам.-министър Иван Христанов всичко, което стои пред тях като проблеми и да потърсят заедно решенията им.