Търсене

Банкноти от фонда на Музея презентираха наши историци

Банкноти от фонда на Музея презентираха наши историци

На 7, 8 и 9 юни 2017 г. в Благоевград се проведе Шестата национална среща „Музеите и устойчивото развитие”, организирана от  Министерство на културата и Регионален исторически музей - Благоевград, съвместно с община Благоевград. Присъстваха представители на голяма част от музеите и галериите в България, сред които и трима представители на Исторически музей Севлиево с директор Найден Петров.

Уредниците Ивета Миленова и Димитър Димитров участваха в работата на Националната среща с презентация на тема „Чуждестранните банкноти от фонда на Исторически музей Севлиево“, която бе посрещната с интерес от музейната колегия.

Изображение - 1649 Чуждестранните банкноти са малка част от съхраняваните в Исторически музей Севлиево множество парични средства, събирани през годините от различни уредници и по различни начини. Антични и средновековни монети, резултат от археологически проучвания и случайни находки, монети с голям и по-малък номинал от новата история, както и редица български и чуждестранни банкноти, обогатяват фонда на музея.

Голяма част от тях са показвани в изложби. Най-впечатляващата от тях представи античните и средновековни монети с особена стойност, резултат на археологически проучвания и случайни находки. Тя продължи само няколко дни и беше осигурена денонощна жива охрана. Временни изложби запознаваха публиката с монети на европейските владетели 16 – 19 век, монети на турските султани, български банкноти.

Изображение - 1650 А през февруари тази година севлиевци и гостите на града имаха възможност да получат визуална представа за разнообразието от чуждестранни банкноти във фонда на музея. Изложбата бе подредена в една от залите на Хаджистояновото училище в Севлиево. Куратор беше уредникът на отдел „Нова история“, който бе систематизирал и подбрал банкноти от различни страни с подходящ обяснителен текст.

И тъй като сме наясно, че банкнотите, макар и чуждестранни, не са уникални сами по себе си, ние се опитахме да визуализираме за публиката интересното и различното тук. А това са начините на тяхното придобиване от севлиевци и попадането им в домашните архиви - от рискованите търговски пътувания на множеството севлиевски занаятчии и търговци до османските и европейски пазари през Възраждането, през трудния гурбетчийски път на дюлгери и градинари, тежката емигрантска съдба на заселилите се в севлиевския край белогвардейци,  до изпращането на заможните севлиевски младежи в европейските университети и пътуванията на предприемчиви севлиевци по търговия. Всеки преследвал своята мечта, а за това били нужни чуждестранните банкноти, от които днес се съхраняват в музейния фонд на Исторически музей Севлиево. 

написано от Ивета Миленова - уредник в Исторически музей Севлиево

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.