Участъкът, на който снощи тежка катастрофа отне живота на петима души, е опасен и институциите са знаели това. Последното писмо, което от Областната дирекция на полицията са написали до Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за вземане на мерки за безопасност в района, е от 3 октомври т.г., но до катастрофата на него няма отговор.
Едва днес, когато в Севлиево и в Габрово 16 октомври е обявен за Ден на траур в памет на мъжете, които вчера не се прибраха в домовете си след работа, от АПИ заговориха за придвижване изпълнението на проект, който има за цел да обезопаси движението на мястото.
Това е добре познатата работа на държавните институции, за които една трагедия е достатъчно основание да се задействат, но в повечето случаи само тогава. Сега очакваме да започнат обяснения, прехвърляне на отговорности и оправдания. Много добре познатият сценарий, по който чиновническото безхаберие ще иска прошка с декларации, обещания и намерения, които трябва да ни накарат да повярваме колко добре работи държавната машина и винаги в интерес на хората.
За онези пет мъже обаче, които снощи не си легнаха при децата и жените, е много късно. За тях държавата се провали. Тотално и безвъзвратно.
Защото се оказва, че пътната връзка за Севлиево и прохода „Шипка“ и главният път Габрово - Дряново е проблемна от гледна точка на идващите от Обхода на Габрово, които често отнемат предимството на движещите се по пътя Велико Търново - Габрово". Този цитат е от съобщение на Община Габрово, публикувано този следобед. От него по безспорен начин се разбира, че всички са знаели, че пътят там е опасен, а "Община Габрово и представители на Пътна полиция нееднократно са го констатирали".
В съобщението на габровската общинска администрация се казва, че "въз основа на тези изводи Областно Пътно управление - Габрово е изготвило проект, който преди около година е съгласуван от сектор Пътна полиция и АПИ, но реално подписан договор за изпълнение на мерки за пътна безопасност в упоменатия участък има едва отпреди една седмица".
Проектът предвижда оформяне на острови, които в момента само са хоризонтално маркирани, монтаж на светлоотразителни елементи с колчета, както и монтаж на делинеатори в зоната на кръстовището, които ще спомогнат както за вкарване на потоците в отделни ленти, така и за намаляване на скоростта.
Разбира се, че днес изпълняващият длъжността кмет на Габрово Мария Йозова е поискала спешна среща с председателя на Управителния съвет на АПИ инж. Ясен Йорданов. Срещата трябва да се състои на 16 октомври и тя, според Община Габрово, е поредна за решаването на проблема с безопасността на пътния участък от Обхода на Габрово. Няма обяснение защо Община Габрово като многократно е констатирала, че пътят е опасен, не е поискала спешна среща досега.
От публикацията на институцията се разбира още, че Община Габрово "ще търси отговор на въпроса кое е наложило протакането на процедурата за изпълнение на проекта толкова време. В светлината на трагичните събития от вчерашния ден нужно ли е да питаме колко човешки живота са необходими, за да се задейства държавната машина?", пишат от габровската администрация.
Отговорите, ако изобщо ги има, няма да върнат петимата мъже, но ако след говоренето последват действия, може да бъдат спасени други мъже, жени или деца.
Има още нещо - ако Община Габрово ще търси отговори, кой трябва да търси отговорност за протакането на едно решение, което щеше да направи по-безопасен пътния участък. И кой трябва да разследва дали ако АПИ бе реагирала по-рано, вчерашната катастрофа щеше да се случи.
Вечна памет на жертвите! Бог да е с живите!