Безсилието на съда: Виновен ли е бившият кмет на Дряново за безстопанственост?

Кметът на Дряново Мирослав Семов (2015-2019, в дясно на снимката), лично сряза лентата и плисна менче с вода за откриването на колеж – фантом през март 2019 г.
Снимка: "За истината"

Постановление – определение – в тази последователност пет години Окръжната прокуратура в Габрово и Окръжният съд в града продължават да си прехвърлят топката по казуса с обвинението в безстопанственост на бившия кмет на Дряново Мирослав Семов.

Прокуратурата на три пъти прекратява наказателното производство срещу Семов, съдът три пъти определя отказите като необосновани и незаконосъобразни и връща делото на прокурор за ново произнасяне.

Без думи – признание в безсилие на съда

От дългите съдебни определения, последното е на близо 50 страници, категорично прозира нежеланието на прокуратурата да изпълни съдебните указания и да посочи ясни и конкретни мотиви, с които на практика оневинява Мирослав Семов. Очевидно е и безсилието на съда да я задължи да спази закона. „Въпреки положените усилия, настоящият съдебен състав не намира думи, начин и подход, с който да обясни по-добре дадените два пъти подробни указания относно прилагането на закона“, пише в последното (засега) определение от 30 декември 2024 г.

То е трето и почти буквално повтаря предишните две, без да се броят две произнасяния на Апелативния съд във Велико Търново. „При това положение, липсва друга възможност, освен за трети път да бъде отменено на практика едно и също постановление за прекратяване, в което за пореден път не се изпълняват едни и същи указания“, посочва съдът и подчертава, че „правилното прилагане на закона се свежда единствено до изпълнение на указанията на съда“.

Това е едно към едно намек към прокуратурата за неспазване на закона, което не е пречка от държавното обвинение да отказват да изпълнят указанията на съда и да продължават да издават едно и също постановление, в което „фактическата обстановка е пренесена дословно, дори с граматическите и смислови грешки, като са пропуснати само такива части, които съдържат изброяване на много вещи или документи“, посочва съдът.

В началото е един колеж-фантом, после идва Специализираната прокуратура

Досъдебното производство по описа на Специализираната прокуратура е образувано на 19 декември 2019 г. Води се за това, че от декември 2016 г. до юни 2019 година в качеството на длъжностно лице – кмет на община Дряново, Мирослав Семов „не е положил достатъчно грижи за управлението на повереното му имущество и от това са последвали значителни щети за общината“.

С постановление от 15 октомври 2021 г. на следовател в Следствен отдел при Специализирана прокуратура Семов е привлечен като обвиняем за безстопанственост.

По делото са събрани значителен обем доказателства, разпитани са множество свидетели, изготвена е експертиза, приобщени са писмени доказателства – актове и други документи на Община Дряново и Общинския съвет в града и цялата преписка по неуспелият да заработи Висш колеж по биодинамично земеделие в града, зад който стои „Регионално сдружение за социален просперитет“.

Продължете да четете оттук.