Подреждането на лавици с книги в класната стая, "назначаването" на библиотекар, оформянето на метод за заемане на книги направо от клас...не ви разказвам филм, нито съм изпаднала в мечтателност. Това е просто един от иновативните методи, представен от учители в рамките на провелата се вчера в Габрово конференция за повишаване на грамотността сред децата и младите хора, която премина под мотото "Четене и грамотност: умения за живота". На форума бяха представени добри практики, проиграни най-напред в детската градина и класната стая и всичките довели до провокиране на учениците да четат повече. "Не е вярно, че нашите тийнейджъри и по-големи ученици не четат", сподели след края на конференцията Елена Григорова - старши експерт по Български език и литература в Инспектората по образование в Габрово, който е инициатор за провелата се конференция. "Те просто четат различни неща, според техните интереси и това, което им доставя удоволствие", обясни още г-жа Григорова.
Конференцията, която се проведе вчера в областния град е само част от поредицата инициативи, които Регионалният инспекторат по образованието в Габрово възнамерява да осъществи в рамките на изпълнение на националната стратегия за насърчаване и поощряване на грамотността. Имат и подкрепата на Техническия университет в Габрово, който бе партньор на вчерашната конференция, както и на департамента за информация и усъвършенстване на учители към Софийския университет, чийто представител проф. д-р Росица Пенкова също взе участие в работата на конференцията. "Но най-важното, това, което споделиха и колегите, подготвили презентации и разделили опит с нас в рамките на форума, е че родителите трябва да бъдат активна страна и равноправен партньор на учителя, за да се провокира интереса на децата към четенето", сподели Елена Григорова.
Тринайсет презентации представиха пред колегите си вчера учители от четирите общини на Габровска област от всички нива на образованието - от най-малките в детската градина, до завършващите училище.