След едно лято на труд, натрупани знания, опит, впечатления и много радост, след множество препятствия по пътя на издаването му, сборникът с творчеството на децата от „Школа по творческо писане” - 2022 ще бъде представен на 2 февруари 2023 г. от 17:30 часа.
Радостта от тази премиера е най-вече за младите автори – писатели и художници, за техните ръководители – Станислава Славова-Петкова, Сава Христов и Велизар Захариев, за техните родители и приятели. Тя ще бъде споделена и от спомоществователите за отпечатването на тази красива книга: Hitachi Energy България, Национален фонд „Култура“ „Творчески стипендии“ и Идеал Стандарт - Видима. Без тях този сборник нямаше да „оживее”, категорични са от Библиотеката.
Оттам благодарят на още един приятел и помощник на Библиотеката - Борислав Маринов, направил предпечатната подготовка, както и на Анна Терпанова - външен редактор.
Нещо като кръжок или клуб
Една от основните цели, стояща пред екипа на библиотеката, е да открием подход към децата и младежите, за да им разкрием радостта и ползата от четенето на книги. Така преди година взехме решение да се опитаме да направим нещо като кръжок или клуб, където деца със сходни интереси да общуват и да творят. Общото между книгите и творчеството е писането и така се „роди” идеята за Школа по творческо писане, разказва директорът на Библиотеката в Севлиево Добрина Минкова.
Школата за творческо писане е своеобразно продълженжение на „Старата школа”, която беше проект на Петко Хинов от 2019 година и която разработвахме в партньорство, но предвид последвалите събития този проект остава неосъществен.
Тезата и целта, заложени в неосъществения проект са „Словесното развитие на личността – стремеж към постигане на личните предели на развитие” . Те стават основа и за „Школата по творческо писане”.
Партньори с лично време, труд, знания и любив
Партньори в тази идея, вложили лично време, много труд, знания, опит и любов са: Станислава Славова-Петкова – автор на книгата с разкази „Зелената количка“ и носител на няколко литературни награди. Тя е основен двигател на лятната школа и инициатор и организатор за издаването на сборника. Наставник е в раздел "проза"; Сава Христов - управител на hалерия „Видима”, член на Литературен кабинет „Пеньо Пенев” към НЧ „Развитие-1870“, поет-писател, пишещ от 16 години. Наставник е в раздел "поезия"; Велизар Захариев - ръководител на Школата по изобразително и приложно изкуство при НЧ „Развитие-1870”, автор на скулптурата на Мара Белчева и Пенчо Славейков в центъра на Севлиево, наставник в "художествено оформление".
С партньорската помощ се случват модела на лятната школа, графика на занятията и организацията им. От Библиотеката се доверяват на опита на Станислав, Сава и Велизар и им оставят свободата да сътворят своите преподавателски програми и да вложат най-силните си качества в полза на школниците.
Не по-малко важно за успеха на идеята е сформирането на групата на младите творци. Те трябваше да се включат по желание, да учат и работят дори през ваканцията, да са упорити в постигането на резултати и, най-вече, това да им е интересно и забавно. За всичко това много са помогнали учителите, взели присърце молбата. Те откриват таланти сред класовете си, а времето показва, че помощта на учителите е безценна.
На премиерата ще бъде подредена изложба с илюстрациите в книгата, а всеки автор ще се представи със свой текст. Ръководители и школници ще споделят своите впечатления за времето, прекарано заедно.
През лятото на 2023 г. Школата за творчество към Градска библиотека Севлиево ще има своето продължение, гарантират от Библиотеката. "Надяваме се да повторим успеха от лято 2022 г. със следващите наставници и школници", са очакванията на екипа на културната институция.