Текстът се препубликува от "Свободна Европа"
Една оставка изненада журналистите в БНТ. От медията си тръгна главният продуцент на новините Даниел Чипев. Причините останаха скрити. Скрито беше и това, че оставката всъщност е поискана. А това става, след като в ефир минава новина, която едва ли се е харесала на Делян Пеевски и Бойко Борисов.
Понеделник, 18 ноември 2024 г. Минава 20:40 часа и централната емисия на "По света и у нас" по Българската национална телевизия (БНТ) току що е приключила. В нейния край водещите са прочели информация, че служебният кабинет на Димитър Главчев е предоставил "тихомълком" над 85 млн. лв. на общини, в които партиите на Делян Пеевски и Бойко Борисов са получили най-много гласове на последните избори.
Тази информация беше разпространена от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) малко по-рано същия ден. Тя беше отразена с кратко съобщение и в емисията на Нова телевизия, но отсъстваше от новините на бТВ.
Три дни по-късно в медиите излиза друга информация, която на пръв поглед няма общо с парите за общините. Главният продуцент на новините в БНТ Даниел Чипев подава оставка и си тръгва от телевизията. Ръководството на медията не съобщава какви са причините, но в други медии излизат информации, които създават впечатлението, че решението на Чипев е лично.
Според неофициална информация на Свободна Европа обаче оставката му е била поискана от генералния директор Емил Кошлуков. Това се е случило на 18 ноември вечерта, след края на централната емисия новини, а Чипев подава оставката си на следващия ден. Малко по-рано на 18 ноември има заседание по делото за поста на Кошлуков, но за това ще стане дума малко по-нататък.
Свободна Европа потърси по телефона Кошлуков, но той отклони обаждането. "Благодаря ви много, не мога да говоря в момента", заяви генералният директор на БНТ и прекъсна разговора. Не успяхме да открием Чипев за коментар.
В рамките на тази година това е третата подобна смяна на ръководители на новините в трите национални телевизии в България. Първите две рокади се случиха в два поредни дни в Нова телевизия и бТВ през февруари.
Пеевски е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания и е обвиняван от политическите си опоненти, че упражнява нелегитимно влияние в съдебната власт и службите за сигурност. Повечето от партиите в парламента твърдят, че формацията му ДПС-Ново начало е отговорна за масови измами и купуване на гласове на изборите. Борисов пък е обвиняван, че не иска да се еманципира от влиянието на Пеевски. Двамата отричат тези твърдения.
"Чисто журналистически" причини
Една от първите информации за оставката на досегашния главен продуцент на новините в националната телевизия излезе във в. "24 часа". Тя също не беше официална, а изданието цитираше "негови колеги", според които той е напуснал поста си по "чисто журналистически" причини. Липсваше обаче уточнение какво стои зад това определение.
Според неофициалната информация на Свободна Европа повод Кошлуков да поиска оставката на Чипев е станала именно новината за парите, отпуснати от кабинета "Главчев" на общини с кметове от ДПС-Ново начало и ГЕРБ.
Макар че тази информация беше съобщена първо от ПП-ДБ, тя е публична и може да се намери на сайта на Министерския съвет.
Освен това БНТ не цитира само коалицията, а представя и позицията на финансовото министерство, според което тези пари са предоставени по Закона за държавния бюджет за 2024 г. и по "ред и условия, напълно равнопоставени за всички общини".
За сравнение в емисията на Нова телевизия позицията на служебното правителство по темата липсва.
Въпреки че журналистическите стандарти в случая са спазени от новините на БНТ, Кошлуков е поискал оставката на Чипев, който я подава на 19 ноември. Този развой на събитията провокира колегите на вече бившия главен продуцент да започнат подписка в негова подкрепа, научи още Свободна Европа.
От изборите на 27 октомври насам това не е първата информация, излъчена в ефира на БНТ, която звучи критично за Пеевски и Борисов. Още на 28 октомври националната телевизия излъчи материал с кадри от видеонаблюдението в избирателна секция в Благоевградско, на които се виждаше жена да добавя гласове за ДПС-Ново начало и ГЕРБ в празни бюлетини.
Едно дело във Върховния административен съд
По стечение на обстоятелствата на същия 18 ноември, но няколко часа по-рано, Върховният административен съд (ВАС) за пореден път отлага делото, по което трябва да се реши спорът за ръководния пост в БНТ.
В момента Кошлуков продължава да ръководи телевизията, въпреки че мандатът му изтече преди повече от две години. Причината е, че на последния конкурс за генерален директор, проведен от Съвета за електронни медии (СЕМ) през лятото на 2022 г., никой не събра достатъчно гласове, за да бъде избран.
След провала на процедурата започна дело, което завърши на първа инстанция с решение на Административния съд - София-област, че конкурсът е завършил по незаконен начин.
Според съда всеки от членовете на СЕМ е трябвало да гласува "за" или "против" кандидатите за поста, а тогавашната председателка на съвета Соня Момчилова и Габриела Наплатанова се въздържаха. СЕМ реши да не обжалва пред втора инстанция, но това сториха кандидатите за поста Сашо Йовков и Кошлуков.
Така се стигна и до разглеждането на казуса пред ВАС. От началото на делото то неколкократно се отлага заради отсъствието на двамата жалбоподатели, което на практика удължава управлението на Кошлуков, въпреки че той е извън законния си мандат.
От решението на върховните съдии зависи дали СЕМ ще гласува повторно за кандидатите в последния конкурс или ще открие изцяло нова процедура. Освен Кошлуков и Йовков, за ръководния пост в БНТ се бореха още Ирина Величкова, Василена Матакиева, Венелин Петков, Красимир Ангелов и Светлана Божилова.
На този фон само преди няколко месеца именно ВАС реши спора за марката "ДПС" в полза на Пеевски. Това му даде право да регистрира за изборите ДПС-Ново начало, принуждавайки Ахмед Доган да се яви с новата коалиция Алианс за права и свободи.
Това решение на ВАС провокира твърдения от ПП-ДБ, че Пеевски има влияние над председателя на съда Георги Чолаков.
Междувременно Чолаков се оказа в ситуацията на Кошлуков и ще продължи да ръководи съда след края на мандата си до избор на нов титуляр. Това се случи въпреки критиките от Съюза на съдиите в България и президента Румен Радев, че това противоречи на конституцията.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036