
Комисията „Бюджет и финанси“ (КБФ) към Висшия съдебен съвет (ВСС) предлага промени в Правилата за определяне и изплащане на средства за допълнителни трудови възнаграждения. Една от тях е да бъде премахнат тавана от четири заплати за премиите на членовете на ВСС, на Инспектората към ВСС (ИВСС), магистратите и служителите, пишат от Инстигтута за пазарна икономика (ИПИ).
От ИПИ припомнят, че бюджетните разхищения, свързани със съдебната власт са в такива размери, че България е на първо място в Европейския съюз по ниво на разходи за правосъдие като дял от брутния вътрешен продукт, а последните данни от Информационното табло на Европейската комисия (ЕК) в областта на правосъдието за 2024 г. и Евростат потвърждават същото.
В същото време страната ни е между Косово и Сенегал по върховенство на правото според Индекса за върховенство на правото за 2024, a Eвропейската комисия отбелязва, че липсват „солидни резултати по отношение на разследванията, наказателното преследване и окончателните съдебни решения по дела за корупция по високите етажи на властта“. Според анализаторите в случая "не говорим просто за липса на финансова дисциплина – става дума за дълбоко разминаване между вложените обществени средства и резултатите, което все по-малко прилича на случайност и все повече на механизъм за купуване на лоялност".
В този контекст премахването на тавана за бонусите изглежда не просто неоправдано, а откровено цинично. Тъй като магистратите обичайно получават бонуси не повече от два пъти годишно, а бюджетният излишък по перото разходи за персонал не позволява широкомащабни разплащания на всички, премахването на тавана по-скоро изглежда като опит за увеличаване на личното благосъстояние чрез щедри бонуси за самите членове на ВСС. От института припомнят, че за 2024 г. висшите магистрати си определиха и изплатиха 4 основни месечни възнаграждения (т.е. тавана) в размер на малко над 52 хил. лв. за всеки. "Ако направеното сега предложение за отпадане на тавана се гласува от Пленума на ВСС, членовете на органа могат необезпокоявано да възнаграждават пасивността си и откровената си вредност чрез пресушаване на излишъка в бюджета", коментира автора на текста, който може да бъде прочетен оттук.