"Да ръзвържем възелчетата, които ни пречат..." - Виктория Бешлийска представи в Севлиево романа "Нишка"

Виктория Бешлийска на среща с читатели от Севлиево, модератор на събитието е Даниела Йорданова, снимка: "Севлиево онлайн"

Виктория Бешлийска, автор на романите "Глина" (обявен за книга на 2021 г.), "Сърце" и "Нишка", бе в Севлиево по покана на книжарница "М-Прес" и нейния собственик Мирослав Марков за представянето на последната си книга "Нишка".

Домакин на срещата бе читалище "Развитие-1870". "Вярвам, че не сте тук заради мен, а заради книгата, която е дръпнала у вас една много важна нишка, каза авторката, излизайки пред публиката, изпълнила салона на читалището.  

Добре подготвена и с умение събитието модерира преподавателят по български език и литература Даниела Йорданова, а ученички от Средно училище "Васил Левски" представиха интерпретация на откъс от романа "Нишка". 

Добра актьорска игра на ученички от СУ "Васил Левски" по откъс от романа "Нишка", снимка: "Севлиево онлайн"  

"Глина" беше една неотложна книга, сподели Виктория Бешлийска. Написана е в труден за авторката период от живота й, а писането й е дало търсения баланс. Книгата започва своя живот много бързо, на втория месец след излизането й, и надхвърля всякакви очаквания на своя автор. 

"Сърце" е романът, който "в личен план направи сърцето ми по-голямо", споделя Бешлийска. Книгата е за вярата - невидима за очите, но имаща силата да преобърне живота ни. В "Сърце", а и в останалите си книги Виктория Бешлийска използва много метафори и прозата й твърде много прилича на поезия, отбеляза Даниела Йорданова. Събеседничката й каза, че не, не пише стихове, правила го е много отдавна, а метафорите в книгите й са "вид възприятия и начин на светоусещане, отколкото ритъм". 

"Ние избираме моделите, с които живеем. Или тези на предците ни, или които са най-добри за нас", е много краткото обяснение на "Нишка", според неговата създателка.  

"Общата концепция между „Глина“, „Сърце“ и „Нишка“ е интересът ми към нашето историческо, културно и духовно наследство, както и можем ли да почерпим от него сили за преминаването през настоящето. Всяка от темите в трите романа съм разработвала с пълна отдаденост и страст към изследването ѝ в дълбочина. Има и още две важни общи неща между трите книги – това е разбирането ми, че видимият и невидимият свят са неразривно свързани и ние сме дарени с възможността да сновем между тях, извличайки заряд от единия и втъквайки го в другия. Имено преминаването на тънката, почти невидима границата е сюжетопораждаща в моите романи и ме вълнува като автор", спосделя в обширно интервю за литературно-рекламната агенция lira Виктория Вешлийска. 

Срещата й с читателска публика в Севлиево бе съпроводена и с изпълнения на групата за народно пеене "Шарени цветенца" с ръководител Цветина Маринова.  

На финала Мирослав Марков подари на Бешлийска колаж с емблематични за Севлиево места, в който бяха вплетени корицата на романа "Нишка" и портрет на авторката му, колаж: печатница "М-Прес"