Данаил Лалев остава начело на Читалището, но с условие

Данаил Лалев пое поста председател на Читалищното настоятелство на НЧ „Развитие 1870“ за трети мандат. Новият стар председател обаче прие да ръководи най-голямата културна институция в Севлиево с едно условие – да е начело само до есента.

Номинацията на Лалев всъщност бе единствената, направена по време на общото годишно отчетно-изборно събрание на Читалището, състояло се снощи. „Благодаря за номинацията. Ще помоля обаче Общото събрание да ми даде мандат само до 13 септември. Това е условието ми да остана начело на Читалищното настоятелство. Имам ангажименти към предстоящото сложно пътуване на танцовия ансамбъл до Мексико, предстоят промени в управата на Кино „21 век“, както и решаване на проблем с техническото му състояние. Моралът не ми позволява да оставя Читалището в такъв момент“, каза преди да бъде гласувана номинацията му Данаил Лалев. И въпреки че Уставът на културната институция не позволява такива мандатни срокове, секретарят на Читалището Галя Христова уточни, че по всяко време може да бъде свикано Общо събрание.

Новите членове на Читалищно настоятелство са Иваничка Георгиева, Йордан Йорданов и Никола Узунов и бе преизбрана Жанета Маркова. Николай Петров пък е новият председател на Проверителната комисия, който замени оттеглилия се Александър Генев.

Въпреки демографския срив и многото примамливи форми за запълване свободното време на децата в Севлиево, „Развитие 1870“ е успяло през 2015 година да запази броя на подрастващите, които посещават различните формации, школи, клубове, групи и състави - 326 деца до 16 г. се учат и създават изкуство в Читалище "Развитие". А десетките награди от конкурси, фестивали, пленери и изложби през миналата година, не само у нас, но и в чужбина, пълните зали и аплодисментите на публиката са достатъчно доказателство, че Читалището е културно средище и място на духовност.

       Приходите на Читалището в Севлиево за 2015 г. възлизат на малко над 250 хил. лв., но разходите са повече, което е донесло загуба на почти 15 000 лв. А причините са двойно по-малките дарения в сравнение с 2014-а, увеличеният размер на работните заплати и нереализираните предварително заложени приходи от киното, заради сериозни технически проблеми.

В проектобюджета за тази година са заложени 246 200 лв. приходи, като основният източник на доходи остава субсидията от държавата.