Хората са се научили да приготвят вино още в 1100 година преди Христа. На многобройните скални рисунки, плочи и папироси от онова време, човекът почти винаги е изобразен с чаша вино. Виното върви с радост и скръб, а за него са написани повече мъдрости, отколкото човек може да запомни. Затова не е странно, че омайната напитка, която може едновременно да обединява, смирява, гневи и развеселява продължава да бъде предизвикателство за онези, дръзнали да влязат в тайнството на нейното приготвяне.
А в Севлиево производителите на вино, оказа се, никак не са малко. И са един от друг по-добри, като се съди от качеството на виното, произвели през есента. Снощи те донесоха от домашното си вино за членовете и приятели на клуб „Вино и приятели“, създаден по идея и с инициативата на хотел „Севлиево плаза“. Клубът съществува единайста година и всеки януари дава възможност на винопроизводители от Севлиево да представят своите домашни вина – бяло, розе и червено.
Тази година членовете на клуба избраха за най-добро червеното вино на Данаил Лалев. Изборът бе таен, тъй като вината, които гостите на вечерта трябваше да оценяват им бяха представени само по номер. Само с три точки по-малко бе оценено виното на инж. Красимир Копчев, смятан за доайен сред местните винопроизводители.
Третото място в класацията на „Вино и приятели“ за домашно червено вино бе за напитката на Цветомир Цанков и Христо Ботев. Двамата участваха в надпреварата и с домашно бяло вино, за което получиха второ място.
Трето при белите вина бе оценено виното на Иван Драганов, а дама спечели одобрението на гостите за своето бяло вино – Стефка Николова, която също не за първи път получава признание за своя майсторлък в приготвянето на божественото питие. А че е майстор, става ясно и от това, че Стефка се представи и с розе, за което получи третото място.
Розето на Кънчо Кънчев изпревари това на Николова. За най-добро розе на вечерта гостите определиха това на инж. Красимир Копчев.
Петнайсет питиета трябваше да оценяват приятелите на виното вчера вечерта. Сред тях три бели вина, три вида розе и девет червени. Оценките се поставяха по три критерии – за цвят, аромат и вкус на напитката. Най-високата е шестица, а общият сбор от предпочитанията на гостите, определи и победителите.
Специален гост на събитието бе председателят на Българската асоциация на професионалните сомелиери Михаил Марковски, който по един уникален начин представи вината и даде крайна оценка: „В този край сте постигнали невероятно съчетание между вкусове, аромати и цвят, което става само при балансирано използване на съдовете, в които виното отлежава и качествен подбор на гроздето“, каза Марковски.
А за перфектната организация на вечерта трябва да отдадем заслуженото на домакините от хотел „Севлиево плаза“, които изненадаха гостите си с изцяло променена визия на ресторанта на хотела – дело на младите архитекти Иван Узунов и Константин Брънеков. А шеф-готвачът надмина и най-претенциозните очаквания на гостите с предложените към всяко вино най-подходящи мезета.
След такава вечер как да не повярваме на мъдреците, които твърдят, че виното е поезия, затворена в бутилка.