Търсене

По-високи местни данъци в община Севлиево от 2024 г. одобри днес Общинският съвет с 19 гласа "за"

Емилия Димитрова
По-високи местни данъци в община Севлиево от 2024 г. одобри днес Общинският съвет с 19 гласа

Заседание на Общински съвет Севлиево, снимка: "Севлиево онлайн"

С 19 гласа "за", 7 - "против" и един "въздържал се" днес Общинският съвет в Севлиево одобри увеличение на местните данъци. 

С увеличението данъкът върху недвижимите имоти става 2,5 на хиляда върху данъчната оценка (в момента тази ставка е 2.2 на хиляда). При покупка на имущество данъкът става 3 на сто върху оценката на прехвърляния имот, срещу 2.7 на сто до момента. Няма промяна в данъка върху наследствата. 

По-високи ставки за облагане с данък има и за собствениците на автомобили, като там данъкът зависи от вида и мощността на превозното средство.

Срещу вдигането на местните данъци се изказаха Светлана Георгиева ("Граждани за общината") и Георги Георгиев (ПП-ДБ). Здравка Лалева (ГЕРБ) защити предлаганото от администрацията увеличение, а кметът Иван Иванов аргументира вдигането на данъците с необходимостта от средства за издръжка на местните дейности, като направи разчет на необходимите средства за финансирането им преди четири години, когато за последно са променяни данъците, сравни с тази година и прогнозите за следващата. 

Постоянната комисия по бюджет и финанси с председател Здравка Лалева застава зад предложението, обяви Лалева.

"Направихме съпоставка на последните цифри, по които са се събирали данъците в нашата община, било за движимо, било за недвижимо имущество. Направихме съпоставка и с интервалите, в които бихме могли да определим такива данъци съгласно Закона за местни данъци и такси. Мисля, че стана добра дискусия. Директорът на дирекция "Приходи от местни данъци и такси" отговори на нашите въпроси. В крайна сметка комисията подкрепи единодушно предложението", каза Лалева - изказване, което не донесе никакви изненади.

Светлана Георгиева поиска по-широко обществено обсъждане

на предложението за нови данъчни ставки. Тя се усъмни в някои от мотивите за вдигането на налозите, като акцентира върху това, че с увеличението на местните данъци ще се повиши доверието в администрацията. "Несъмнено възниква въпроса "дали", каза тя и попита "как и с какви измерители ще бъде измерено повишението на доверието". 

Според нея "обстойна предварителна информационно-разяснителна кампания е наложителна", за да се запознае населението в общината с предлаганите промени преди да бъдат внесени на заседание. "Да се направят фокус-групи за обсъждане и дискусии, особено с хората в зряла възраст и да им се направи разяснение", предложи още Георгиева, като подчерта, че публикуването на проект за нова наредба не е достатъчно "и не защитава интересите на гражданите на нашата община". Затова групата, която представлявам, няма да подкрепи предложението, обяви Светлана Георгиева. 

Да се променят данъчните ставки поетапно

предложи Георги Георгиев от ПП-ДБ, според когото увеличението е чувствително. Георгиев е член на комисията по бюджет и финанси и в предварителната й работа преди внасяне на предложението в пленарна зала е дал съгласие за промяна на Наредмбата за местни данъци и такси, но в пленарна зала обяви, че не подкрепя процентното увеличение и предложи вдигането на данъците да не става изведнъж, за да се намали тежестта върху данъкоплатците. 

Увеличението е необходимо, каза кметът Иван Иванов и доказа нуждата с цифри.

Ставките на местните данъци в Севлиево не са променяни през изминалия мандат, повече от 4 години, поясни той. Съгласно Закона за местни данъци и такси данъците в Севлиево са в средното или под средното ниво на размера, определен със закона, каза той.

За четирите години, откакто данъците не са променяни, сериозно са се променили редица показатели, подчерта той и посочи увеличението на минималната работна заплата с 60 на сто и на пенсиите със 109 %. 

Според него "необходимото увеличение е много по-голямо от предлаганото" и аргументира това с конкретни данни. Той посочи по три цифри за всяка от местните дейности, които се обезпечават със средства от местните данъци, като съпостави необходимостта от средства през 2019 г., когато за последно е проминян данъкът, за текущата 2023 г. и прогнозите за идващата 2024 г. 

Според изнесеното от кмета през 2019 г. за дофинансиране на детските ясли и млечната кухня са били необходими близо 46 хил. лв., през 2023 г. - 58 хил. лв., а прогнозата за следващата година е 65 хил. лв. 

Дейностите по здравеопазване, включително и хосписа в Дряново през 2019 г. е дофинансиран с 29 хил. лв., през текущата година с 40 хил. лв., през 2024 г. ще са нужни 50 хил. лв. 

За Домашния патронаж през 2019 г. са били необходими 345 хил. лв., през тази година - 349 хил. лв., догодина ще са необходими 450 хил. лв. 

За улично осветление през 2019 г. са разплатени 610 хил. лв., през тази година сумата ще бъде 925 хил. лв., а прогнозите за догодина са за 980 хил. лв. 

Кметът представи цифри за издръжката на спортните клубове, оркестър "Севлиево", Историческия музей, Градската художествена галерия, Библиотеката, Дома на културата и др. - все звена и институции, за които държавата не превежда пари за издръжка и те се дофинансират изцяло от местния бюджет, който пък се формира от местните данъци.  

Според кмета от увеличението на местни данъци в хазната ще влязат допълнително малко над 600 хил. лв., но необходими за обезпечаването на всички местни дейности са 2.6 млн. лв., т.е. налице е разлика от 2.1 млн. лв. "Нивата на данъците не съответстват на нуждите на общината", подчерта Иванов и акцентира, че "увеличение от 12%, 13% не е драстично". Последното беше в отговор на реплика от Георги Георгиев (ПП-ДБ), който възрази "срещу чувствителното увеличение на данъчните ставки", както сам се изрази. 

Пак според кмета увеличението за жилище в цнтрълната градска част е между 1 и 11 лв., в зависимост от големината на имота.  

"Ако смятаме, че можем без пенсионерски клубове, без социален патронаж, без секретарки по кметствата или безоркестър, без дейности по кутурата, можем да продължим да работим със същите ставки за данъци. За нито една от тези дейности ние няма да получим нищо от държавата", подчерта на финала кметът. 

Измененията в наредбата за местни данъци и такси подкрепиха 19 общински съветници - от ГЕРБ, БСП, ДПС и "Земеделски народен съюз". Против промените гласуваха Галин Ганчев, Илияна Николова и Светлана Георгиева от "Граждани за общината", Димитър Тонев и Михаил Йонков от ПП-ДБ, Христофор Тодоров и Йордан Андреев от "Възраждане". С "въздържал се" гласува Мариян Трифонов от групата "Граждани за общината". 

  

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.