Държавата няма да изостави санирането, но в условията на солидарност с гражданите и собствениците

Държавата няма да изостави политиката по санирането, напротив ще я подпомага, но в условията на солидарност с гражданите и собствениците. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) Андрей Цеков в студио БАНКЕРЪ, цитиран от пресцентъра на МРРБ. 

Проектът за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в първия етап е последното изцяло грантово финансиране със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, уточнява министър Цеков. 

По отношение на многото недоволни от оценките на сградите, министърът заявява, че те са направени по твърди критерии и на базата на сертификат за енергийно обследване от лицензирани консултанти.

Сертификатът представя енергийните характеристики на сградата и удостоверява какво е количеството енергопотребление към момента, какви са генерираните количества въглероден диоксид, каква е разгърнатата застроена площ на сградата и предписва енергоспестяващи мерки. В документа се дава и прогноза за това, какво ще бъде нивото на енергопотребление и енергоспестяване, респективно на генерирани вредни емисии след изпълнението на въпросните мерки. 

„Методиката, разработена от МРРБ през 2022 г., одобрена от ЕК, стъпва изцяло на данни от тези енергийни сертификати. Т.е. една сграда ще получи повече точки, ако след изпълнението на енергоспестяващи мерки ще генерира чувствително по-малко вредни емисии или ще потребява чувствително по-малко невъзобновяема първична енергия“, отново разясни министър Цеков.

Единствената допълнителна информация, извън сертификатите за ЕЕ, идва от протоколите на Сдруженията на собствениците – каква част от собствениците са съгласни с въвеждането на мерки за енергийна ефективност. Най-високи точки се дават за над 95% съгласие, най-ниски – за под 80%.

До момента чрез ИСУН са подадени 24 жалби от общински администрации, 31 жалби са внесени директно от общински администрации, 98 са жалби от граждани, които обаче изразяват общо недоволство без конкретни мотиви. 35 сигнала са с генерално съмнение за неверни данни в сертификатите. Само 3 сигнала са получени с конкретни данни и по същество.

„В момента разглеждаме всяко възражение и при откриване на технически греши се извършват корекции“, подчерта регионалният министър на изслушване в Народното събрание. Според него трябва да се търси истината и ако се установи проблем с издаването на енергийните сертификати, това ще бъде проблем на цял един бранш.

„Към момента няма конкретни данни, че процедурата е опорочена и трябва да бъде прекратена и да лишим българските граждани от европейските средства“, коментира Цеков. Той допълни, че ако се постави процедурата за заложник на проверката, това означава, че се отказваме от нея.

Министърът информира, че по Плана за възстановяване и устойчивост, при откритие на нередности корекциите на средствата са 100%, няма частични. Т.е. ако не се постигнат целевите показатели, заложени в енергийните сертификати, то тогава ще следва да се възстановяват средствата. Държавата ще търси парите от общината, а общината съответно от гражданите, стана ясно още по време на изслушването.

„Трябва да има ясна програма, чрез която през следващите 4 – 5 години да довършим санирането на стария сграден фонд“, заяви Андрей Цеков.

Според него не трябва да има дискриминиране на гражданите – едни да са имали достъп до средства, други да са лишени от такава възможност. Затова е необходимо да се структурират инструменти за социално-ориентирана политика за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, като основната отговорност и роля за това е на Министерството на енергетиката.

Пред депутатите министърът на регионалното развитие и благоустройството съобщи, че по втория етап от процедурата за енергийно обновяване на жилищни сгради са осигурени 282 млн. лв., като крайният срок за кандидатстване е удължен до края на февруари.