Дезинфектантът за ръце, използван от изборните комисии и гласоподавателите на 4 април, е със съдържание, което не отговаря на изписаното на етикета и е довел до заблуда на потребителите. Това доказват химичните анализи, направени по поръчка на Българското национално радио и от фирмата производител във Велико Търново.
Има ли държавен орган, който контролира какво има в дезинфектантите пита Здравка Маслянкова - кореспондент на БНР. От разследването, което тя провежда, станало ясно как химичен анализ, направен в държавна лаборатория, доказва, че съдържанието на дезинфектанта, използван на изборите за Народно събрание на 4 април т.г., не отговаря на изписаното на етикета. В препарата липсвало активното вещество хлорхексидин, количеството на етанола е по-малко, а наличието на отровния алкохол метанол е недопустимо. Анализът, възложен отделно от фирмата-производител на дезинфектанта, е потвърдил този резултат.
Авторът на разследването припомня как на 4 април държавата е залята с дезинфектанти на великотърновската фирма „Хигиенно-медицинска индустрия“.
Не е ясно по какви критерии е предпочетена продукцията на великотърновската компания, която се оказва фаворитизирана от премиера Бойко Борисов, който в средата на април миналата година лично е благодарил за дарение, направено от компанията към Министерството на здравеопазването.
Тук подробно се обяснява как държавата е платила близо 2,1 милиона лева през Министерството на здравеопазването за осигуряване на противоепидемичните мерки при провеждането на парламентарните избори на 4 април, но по каква процедура, още никой никъде не е обяснил.
Тук се обяснява как у нас няма нито един държавен орган, който да докаже и да контролира какво има в дезинфектантите.
За разследването на БНР с нарушенията по доставките за осигуряване на противоепидемичните мерки за изборите на 4 април е сезирана Специализираната прокуратура, която до момента не е реагирала, уточнява авторът на разследването.