"Моля Ви, пишете за безводието. Пишете, че селата, които получаваме вода по етернитовия водопровод сме на драстичен режим. Докато имахме вода по веднъж в седмицата, сега от 15 дни сме без вода". Това написа до "Севлиево онлайн" Молена Тотева. Жената не уточнява в кое от селата, които се водоснабдяват по водопровода живее, но това няма значение, тъй като тежкото безводие засяга всички.
"Имаме водоноска, която всеки може да отвори и да замърси водата. В 21 век ли живеем? Страхуваме се от болести и зарази. Да живееш с вода от водоноски месеци нито е здравословно, нито хигиенично".
Историята е една и съща от трийсет години, но започва по различно време. Тази година режим на водоснабдяване за всички населени места от община Севлиево беше обявен на 18 септември. Според заповедта на управителя на ВиК "Бяла" Никола Бончев водата в града няма да се спира напълно, но късно вечер и през нощта ще е с намалено налягане, заради което няма да стига до високите етажи. В селата ще се пуска през ден, най-много през два. Този режим се оказа само на хартия.
В селата Ловнидол, Търхово, Идилево, Буря, Богатово и Добромирка не знаят кога и за колко часа ще има течаща вода, въпреки обявения график. Водоснабдяването в тsn става по етернитов водопровод, изграден през 1962 г. Проектиран е да захранва с питейна вода общините Севлиево и Велико Търново, но с изграждането на яз. „Йовковци“ необходимостта да се подава вода към търновска община отпада.
Дължината на този вопровод е 32 км, срокът му на експлоатация отдавна е изтекъл, а лошото му техническо състояние е причина за чести и тежки аварии. Изграден е от тръби с дължина 4 м, свързани с муфи. Муфите са напълно изхабени, затова водата, дори да я има, изтича преди да достигне до населените места. Изходът е ремонт на целия водопровод, за който държавата трябва да отпусне средства, тъй като по предварителни изчисления ремонтът би струвал колкото е годишния бюджет на община Севлиево. Има възложена обществена поръчка за реконструкция на участък от около 2 км, но работата не може да започне, докато няма осигурено финансиране. Друг въпрос е доколко ремонт на нищожна част от водопровода ще се отрази на снабдяването с вода.
А от 1 януари 2019 г. единственият оператор на ВиК в област Габрово става "ВиК Габрово" ООД. На практика от тази дата нищо няма да се решава в Севлиево - от инвестиционни намерения, до реални инвестиции.
Междувременно властта в Севлиево твърди, че всяка написана дума на темата за безводие е политизиране на проблема, тъй като той се решава. Както каза в едно интервю кметът Иван Иванов, "за първи път от години се прави нещо реално за преодоляване на безводието".
Емилия Димитрова