Вчера в областната администрация в Габрово се проведе работна среща провокирана от зачестилите случаи в област Габрово на срещи между хора и мечки. В резултатът от работната дискусия беше сформирана работна група от експерти, чиято цел е да реагира на сигнали, но и да проучи потенциалните опасности, т.е. райони, в които се знае, че има кафява мечка в близост до жилищни райони и сгради.
В дискусията участваха експерти и ръководители на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Велико Търново, Регионалната дирекция по горите (РДГ), Северноцентралното държавно предприятие (СЦДП) в Габрово, Държавно горско стопанство (ДГС) Габрово, Държавно ловно стопанство "Росица-Лъгът", Национален парк "Централен Балкан", Държавен природен парк "Българка" и четирите общини в областта - Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна
От страна на МОСВ участие в срещата взе участие Радостина Галатионова, главен експерт в Национална служба за защита на природата, както и Александър Дуцов-представител на WWF България - единствената засега структура, която има разрешително от Министерството на земеделието и храните за улавяне и преместване на "проблемни" мечки. Господин Дуцов участва в преместването на мечката, която беше забелязана в покрайнините на Габрово преди дни.
Сред причините за по-честата поява на мечка напоследък е сезонът. Пролетта и лятото са размножителен сезон за мечките. Друга причина е, че женските и малките са изтласкани към периферията на местообитанията си, което създава грешно впечатление за нарастване числеността на вида. Като още една причина се посочва, че животните са привлечени от леснодостъпна храна в дворове, които са необезопасени или от незаконни сметища.
В тази връзка, експертите препоръчват да се вземат предпазни мерки, които биха допринесли до намаляване на нежелани щети и инциденти. Там, където има пчелни кошери, да се обезопасят. Където има овощни градини извън населени места също се препоръчва обезопасяване чрез инсталиране на електропастири, огради или и др.
Да не се допуска на паша домашен добитък без пастир, както и нерегламентирано изхвърляне на храни, хранителни отпадъци и умрели животни.
Тези предпазни мерки биха предотвратили привикването на мечките към леснодостъпната храна и превръщането им в проблем за човека, убедени са експертите.
На срещата бе взето решение да бъде създадена работна група от експерти в областта на лова, ветеринарно медицинската дейност и местната власт, която да реагира на подаден сигнал за мечка и да установи има ли наличие на заплаха или щети, както и действията, които трябва да бъдат предприети за уведомяване на отговорните институции, в случая РИОСВ и РДГ.
Допълнителна информация за мерките, които да се вземат за предотвратяване на нежелани срещи, както и законовите процедури, при възникнали материални щети и предоставянето на обезщетения в такива случаи, ще бъде разпратена към всички кметове и кметски наместници на територията на област Габрово, информират с прессъобщение от областната администрация в Габрово.