Двайсет и три сдружения в Севлиево подадоха проекти за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост

снимка: Община Севлиево

Двайсет и три сдружения на собствениците са подали документи за саниране на жилищни сгради в Севлиево, информират от общинската администрация в града. От своя страна Общината е проверила и окомплектовала подадените документи и ги е изпратила към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, където ще се извърши оценката и класирането на кандидатите.  

Броят на подадените проектни предложения от Севлиево е малък на фона на активността на гражданите на Габрово, например. Там са подадени 84 проекта за над 110 млн. лв. Каква е стойността на подадените в Севлиево предложения, от Общината не уточняват. 

Една от причините са по-слабия интерес при процедурата е изискването собствениците на жилища сами да финансират енергийното обследване на сградите. Разходът зависи от квадратурата на жилищата и общите части. За апартаменти от порядъка на 80-90 квадрата сумата е около 500 лв. Тя ще бъде възстановена на собствениците, ако проектното им предложение бъде одобрено за финансиране, но не и ако не получи одобрение. При по-големите сгради рискът да не получат одобрение е минимален, но не така е при отделни входове, например. Това е причината хората да се въздържат да кандидатстват по програмата.

Не е изключено по-слабата информационна кампания в Севлиево също да повлия върху гражданската инициатива. Сревнението отново е с Габрово, където много преди да бъде даден старт на първия етап от кандидатстване Общината инициира разяснителни срещи, на които специалисти отговаряха на въпроси на граждани и съдействаха за изчистване на всички неясноти около програмата. Община Севлиево се включи във всичко това на по-късен етап, а информацията, която стигаше до гражданите беше оскъдна. 

Разбира се всеки, който би искал да е наясно с детайлите покрай кандидатстването, можеше да се самоинформира през сайта на регионалното министерство, но не е за подценяване силната институционална подкрепа на местно ниво. 

Общо за страната подадените проекти са над три хиляди за близо 4 млрд. лв. 

Тези, които бъдат одобрени за финансиране, ще разчитат на сто процента безплатно енергийно обновяване на сградите, за които кандидатстват. 

В същото време от регионалното министерство обявиха, че започва подготовката и подаването на документи по втория етап на подмярката за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд. Процедурата вече е отворена за кандидатстване, а насоките са публикувани на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството в раздел „Проекти по НПВУ“.

Крайният срок за кандидатстване е 16.01.2024 г., като средствата по процедурата са в размер  на  282 470 400 лева с ДДС. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ. Всяко сдружение на собствениците ще трябва да осигури самоучастие чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.

Документите за кандидатстване се подават отново чрез общинските или районните администрации. Допустими за участие са всички многофамилни жилищни сгради в страната, управлявани по реда на Закона за етажната собственост и проектирани преди 26 април 1999 г.