Търсене

Две дела срещу Патронажа "паднаха" в съда

Две дела срещу Патронажа "паднаха" в съда

Две дела за неправомерно уволнение от Домашния социален патронаж в Севлиево вече са решени на първа инстанция в полза на освободените служители. Съгласно постановеното от съда уволнените служителки трябва да бъдат възстановени на работа. По наша информация едната от жените, чието дело бе спечелено в края на март, се е върнала на работа, но в същия ден отново е била уволнена, заради което води ново дело за неправомерно освобождаване. Другата служителка, чийто адвокат на 9 май спечели делото срещу ръководството на Патронажа, води още едно дело - за неправомерно предупреждение за уволнение. По неофициална информация на sevlievo-online.com има и четвърто дело срещу управата на Патронажа, внесено в съда, за което се чака насрочване.     

Първото спечелено дело срещу Домашния социален патронаж в Севлиево е заведено от санитарка, работила там от 2004 година. Жената била назначена на минималната заплата. В последния работен ден на миналия декември временно назначената за шеф на патронажа г-жа Дадийска извикала въпросната санитарка и й казала, че съкращава бройката й и от 4 януари жената няма да е на работа. В първия работен ден за новата година бившата вече санитарка отишла да си получи заповедта за освобождаване. В нея пишело, че договорът й се прекратява едностранно, поради "закриване на щата". Жената обаче не била съгласна с този аргумент, тъй като термин "закриване на щата" в трудовото законодателство не съществува, но и заради това, че не са спазени две изисквания на действащия в Патронажа колективен трудов договор - за наличието на подбор и становище на синдикалната организация. Наличието на подбор означава, че се вземат предвид здравословното, семейно и материално състояние на всички, назначени на определена длъжност и тогава се преценява кой от тях може да бъде съкратен. В конкретната ситуация уволнената санитарка била единственият работещ в семейството си, съпругът й бил безработен и за прехрана фамилията разчитала само на заплатата от Патронажа. Към датата на освобождаването й в Патронажа работели 6 санитарки.

Ответната страна, ръководството на Патронажа, отхвърлила доводите на уволнената санитарка. Техническа грешка е наречено използването на термина "закриване на щата" в заповедта за освобождаване, направен бил подбор, при който санитарката получила 14 възможни точки при най-нисък резултат на останалите й колежки 29 точки, а председателят на синдикалната организация не е дал писмено становище, каквото му било поискано, поради опасения, че ще влезе в конфликт с колежката си и от нежелание да решава чужда съдба. 

Съдът е отсъдил в полза на съкратената санитарка, която е възстановена на работа, но в края на първия си работен ден отново била освободена. 

Другата служителка, която печели на първа инстанция дело за неправомерно уволнение срещу Домашният социален патронаж в Севлиево има 14 години стаж като социален работник. Жената съди институцията заради това, че прекратила трудовия й договор, докато е в болнични, без да се поиска задължителното за подобни случаи становище от Инспекцията по труда, както и затова, че не са налице мотиви за освобождаването й от работа. 

Съдът е решил, че и това уволнение е незаконно и уволнената служителка слудва да бъде възстановена на работа. Тя обаче вече работи другаде, което означава, че за времето, през което е била без работа, от Патронажа й дължат обезщетение. 

Близо 2500 лв. е размерът на таксите и обезщетенията, които Общината дължи по двете дела. В сумата не влизат адвокатските хонорари. 

 

Коментари (0)
Подредба: Сортирай
Все още няма коментари
Коментирай:
Изпрати
* Коментарите се одобряват от администратора на сайта преди да бъдат публикувани!
Избори за членове на Европейски парламент и за Народно събрание на 9 юни 2024 г.