От началото на този месец боклукът в Севлиево отново се изхвърля в един контейнер, без значение дали става дума за кухненски отпадъци, хартия, пластмаса или стъкло. След 9 години дейност в града ни, през февруари 2016-та дружеството "Екобулпак" прекрати едностранно договора си с Община Севлиево, а малко след това поетапно си прибра жълтите и зелени контейнери. Което означава, че всичкият боклук вече отива единствено на депото, а за рециклиране към момента не можем да говорим. По всяка вероятност ситуацията няма да остане такава, тъй като на последното си заседание общинските съветници упълномощиха кмета да сключи договор с друга организация за разделно събиране на отпадъците. Това обаче ще отнеме време, тъй като е необходимо да се направят съответните проучвания, разговори и уточнения, които да доведат до подписването на нов договор с Община Севлиево.
Каква е причината акционерното дружество "Екобулпак" да се оттегли от дейност в Севлиево, попитахме вчера. Оказа се, че системата им за общуване с журналисти не е проста. Най-напред служителката, на която попаднахме по телефона в ранния предиобед каза, че ако става дума за журналистически интерес, трябва да се свържем с PR-а им. И се ангажира да предаде координатите ни, както и че ще получим обаждане. Когато следобедът напредна, а никой не се обади, ние потърсихме въпросния PR. Да, предали бяха за интереса ни към случващото се, но дотам. Помоли да изпратим писмени въпроси. А когато поискахме да се ангажира със срок за отговор, каза: "Едва ли ще стане толкова бързо, колкото искате, тъй като шефовете трябва да одобрят отговорите".
Ние продължаваме да очакваме отговорите на "Екобулпак". А дотогава оставаме с недоумението защо община Севлиево присъства в графика на дружеството за изхвърляне на разделните отпадъци за 2016 година, защо Севлиево е и в списъка с общините, които дружеството обслужва, общо 49 на брой, както и защо градът ни е и на картата с районите, където "Екобулпак" има дейност. Всичко това вероятно ще узнаем, когато получим отговорите от дружеството.