Експертно правителство ще постигне много по-добри резултати в управлението на държавата

Мариян Костадинов

Парламентарни избори на 11 юли 2021 г. 

Мариян Костадинов, водач на листата на „Републиканци за България“ в 7-ми габровски многомандатен избирателен район, е роден и отрасъл в Габрово. За Севлиево говори с привързаност – майка му е от севлиевското с. Ловнидол, което го прави свързан емоционално с този край. Има и още – професионалната му кариера започва в Севлиево. След като завършва Висшия институт по архитектура и строителство, днес университет, със специалност „Геодезия“, започва работа в Севлиево като част от териториален кадастър Габрово. Води земеразделянето на с. Агатово като ръководител на група, а след това и на други села в региона. Като собственик на частна фирма е помагал при земеразделянето на с. Кръвеник. Работил е във ВиК „Бяла“, четири години (2009-2013) е областен управител на Габрово.

От тези години си спомня: „Имах много добра бизнес комуникация с местната общинска управа, когато кмет на общината беше Йовко Йовков, дълги години офисът ми беше в АПК. От 1999 г., когато „Идеал Стандарт-Видима“ подеха инициативата да газифицират своите заводи, кметът на Севлиево ми възложи геодезически дейности, свързани с довеждащия газопровод до Севлиево. Някак като продължение на това Общината създаде „Севлиевогаз“ и аз бях част от  работата на дружеството в първите му години, а по-късно и част от проектирането на газовата мрежа на Севлиево. Голяма част от строителството на газопреносната мрежа е извършено от моята фирма „Газинженеринг“.

Имаше период, когато се занимавахме и с битова газификация. През всичките години на работа в Севлиево създадох трайни контакти и днес мога да кажа, че допреди да стана областен управител бях по-разпознаваем в Севлиево, отколкото в Габрово, където живея“.

Какво е по-различно при „Републиканци за България“ за вота на 11 юли спрямо този на 4 април т.г.

 С екипа от областната структура взехме решение за предстоящите избори да не изпълваме листа от осем кандидати. Няма нужда. На всички ни е ясно, че ако има какъвто и да е добър резултат на изборите, той ще бъде сведен до един мандатоносител.

На второ място в листата е Станислав Лазаров. Той е от финансовия сектор, с добра професионална и лична реализация, живее в Севлиево. С нас е от учредяването на политическия проект и за него мога да кажа, че бих искал политиците в България да имат неговата визия като възпитание и модел на поведение.

На трета позиция е Надежда Киселкова, реализирана като юрист в едно от големите предприятия в Дряново. Добър човек. Майка. Възпитана, комуникативна, с идеи в професионалната й сфера и наблюдения в несъответствията в законодателството в юридическата сфера.

На четвърто място е Мирослава Димова, от Габрово. Работи във финансовия сектор. На последно място е Цветелин Илиев, управляващ търговски бизнес.

Това, което ни обединява е нормалното и коректно отношение помежду ни и към хората. И някаква доза непримиримост към това, което се случва в държавата и то в устойчив аспект.

Залагате на човечността и професионализма в най-общ план

Структурите ни в Севлиево и в областта са създадени изключително от професионално ориентирани хора. Някои имат политически опит, но повечето са основно професионалисти, човешки реализирани в семейството и работата си. Това са хора, които не демонстрират омраза към останалите политически субекти. За мен винаги е било фундаментално в политиката и винаги ми е било неприятно, да не кажа, че приемам с учудване, когато политиката се оцветява в черно-бели аспекти – или си с нас, или си против нас. Плашещото в това черно-бяло отношение всъщност е огледало на нашето лично виждане и отношение към хората, при това не говоря само за политика. Подобно отношение виждаме на улицата докато шофираме или ходим, в работата си и респективно в политиката. Много по-различно би било ако намерим сили да бъдем толерантни и проумеем, че ако някой е различен, той не ни е враг. Нормално е да бъдем толерантни към различните и в този смисъл трябва да сме толерантни и към тези, които избират различна от нашата политика. Толерантността е другото, което ни обединява в „Републиканци за България“.

Кое е най-силното ви предимство?

Че сме хора. В целия аспект на понятието хора. Няма значение дали сме професионално реализирани и успели в живота си, но ние в партията и в частност в листата за Габрово, сме човечни. Бих искал политиката на „Републиканци за България“, макар и непечеливша, както е видно, да бъде такава и в национален мащаб – толерантност към всички, политики, представени от хора, които ако могат да спечелят доверието на гласоподавателите, ще работят безкористно за хората.

Търпеливи ли сме българите?

Изключително търпеливи. Моят политически анализ във времето сочи, че през десетилетие преминаваме през едно силно отрицание на статуквото, за да създадем ново статукво, което след десет години ще отречем със същата ярост.

Протестите на 2020 г. какво бяха – поредното отрицание и идващата нова вълна?

Протестите през миналото лято и есента бяха като тези през 1990 г. Поредното отрицание на невъзможността на нормално мислещия човек да приеме реалността в неговия си бит към съответната година.

Какво ще роди отрицанието на 11 юли?

Безпринципно лансиране на политици само върху отрицанието, без реална платформа, без комуникация. Виждате, че като изключим „Републиканци за България“ и ГЕРБ, всички останали участници в изборите представят водачи, да не кажа цели листи от външни хора. Да помислим каква е същността на парламентарните избори. Защото ако ще залагаме на външни хора, да правим парламентарните избори само в София и да не хабим време, сили и пари за секции, пропаганда, плакати. Няма смисъл от това, след като искаме всички представители на парламента да живеят в София. В този смисъл другото предимство на нашата листа е, че е съставена от местни хора.

На 4 април не станахте ли жертва на старите си връзки с ГЕРБ?

 Неминуемо ни слагат под общ знаменател. Някои от лицата на ГЕРБ участват в политическия проект „Републиканци за България“, което до голяма степен е намалило и вота ни. Може би върху резултатите ни се отрази и това, че по-голямата част от избирателите искат промяна в политическата система и не желаят досегашните управляващи да останат на власт. Но аз вярвам, че в естествения ход на човек е да израства и точно затова днес ние не сме в ГЕРБ.

Какво казва оценката ви за резултатите за вашата партия след изборите през пролетта?

За мое огромно съжаление, изключително ниски резултати. До голяма степен може би пандемията беше механизмът, който удуши инерцията на „Републиканци за България“. Ние регистрирахме партията с хиляди участници, събраните подписи за регистрация за по-малко от седмица бяха над 30 000. Но социологическата машина докрай представеше резултатите без „Републиканци за България“, а местни функционери на ГЕРБ бяха концентрили усилия в демотивиране на симпатизантите ни. Хора, на които местните структури разчитахме, в един момент заминаха някъде, оказа се че имат планирана почивка. Не мога да пренебрегна и изключително грозната констатация по отношение купения вот в секциите с изявено малцинствено население. Умишлено медиите не разпространяват резултати по секции. Ако го правят, ще се види как в един квартал „Балабанца“ в Севлиево кандидати от Габрово имат необичайно много преференции. За съжаление преференциалният вот е добър механизъм, но с лоша практика, която позволява купуването и отчитането на гласовете. Това е хипотеза, защото ако има държава и тя е оценила този вот на 4 април, не би трябвало сега да го допусне. При съставянето на протоколите също има практики и механизми за подмяна на вота. Как може да бъде обяснено, че в секцията, в която гласуват Цветан Цветанов и Джема Грозданова и семействата им, няма нито един отчетен глас за „Републиканци за България“. Това е тежка манипулация на вота.

 Кой според Вас е най-тежкият проблем в област Габрово?

Демографският. Застаряваме, децата ни търсят реализация в чужбина и в големите градове. Демографският проблем води след себе си проблема със средния и малкия бизнес в малкия град, който ако не е удушен от държавата, има проблем с работната ръка, намерила реализация навън. Затруднения срещат големите компании, които искат, но не могат да се разширят, въпреки, че имат всичко необходимо – финансовия ресурс, ноу-хау, външната подкрепа. Но няма с кого да го направят. Проблемът с работната ръка е вторият сериозен проблем, който произтича от първия. И на трето място е образованието, което е национален, но и регионален проблем.

Има много черногледи квалификации в сферата на средното професионално образование. Габрово е област, която в чисто образователен аспект има сериозен технически университет, един от колосите на образованието в сферата на техническите науки в близкото минало. Днес, предвид новите предизвикателства на времето, преобладаващите специалности не са технически. Средното професионално образование даваше на цялата икономика този среден ешелон от професионални кадри. Професионалната техническа гимназия в Севлиево получава подкрепата на местния бизнес, който иззе функцията на държавата и подкрепя гимназията, в Габрово също една, две фирми се опитват да го правят. Не одобрявам системата зад всеки студент или ученик да вървят пари, които не са обвързани с успеха на съответното училище или университет. Ако финансирането е обвързано с успеха от матурите например, картината щеше да е коренно различна.

И за предстоящите избори "Републиканци за България" се обявявате за „Държава с правила

„Държава с правила“ е нашия слоган и в него има освен символика и мисъл. Ако във всяка от сферите на нашия живот има правила, породени от нормативна база и ако тя е качествена и не се нарушава, ако има правораздавателна система, която също работи по правила, хората ще знаят, че живеят в ред. Да има ред е изключително важно и затова ние разработихме 11 политики в различни сектори – за земеделието, електронното управление – горещ картоф и за новата политическа система, защото се оказа, че е само на думи, за българите в чужбина, средния бизнес и др.

Един мандат ще стигне ли за постигането на държава с правила?

Според мен нормализирането на държавата на правилата може да бъде постигнато минимум през два мандата на управление, небазирано на политически субекти, а когато в политиката влязат професионално подготвени хора с единствената мисъл да направят живота на всички ни по-лесен.

Вие сте за експертно правителство?

Категорично. Едно експертно правителство ще постигне много по-добри резултати в управлението на държавата, отколкото политическо. Когато правителството е политическо, то търси от тестето карти да реализира хора на различни позиции. Вероятността да са правилните хора не е голяма. Когато един политик е чисто партийно зависим, зависимостта е в най-различни аспекти.

Изключително важно е скъсването на пъпната връв между политиката и макробизнеса и преустановяване на неплащането, спестяването, да не кажа кражбата на ресурси. 

 

Интервю, предоставено от предизборния щаб на "Републиканци за България", съгласно договор за информационно обслужване

 

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ