За дванайста поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 19 музея, сред които Исторически музей Севлиево, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата представя най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон. Сред експонатите за втора поредна година са находки от средновековния град и крепост Хоталич, край Севлиево.
Сред експонатите са изящни стъклени съдове, мраморни статуи, керамични антропоморфни фигури и съдове, златни, сребърни и бронзови украшения, бронзови фигури, и много други. Включени са 23 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 40 000 г. пр. наше време) до Средновековието.
Герданът и деветте гривни, с които Хоталич присъства в археологическите открития на 2018 г., снимка: Исторически музей Севлиево
Проучванията на Хоталич присъстват сред археологическите открития на 2018 г. с накити - гердан и девет гривни, от които пет стъклени и четири бронзови. Изключително впечатляващ е гердана, който заедно с гривните е находка от гроб на дете на възраст между 5 и 8 г., сподели ръководителят на археологическия обект Надежда Ботева. "Участието в тази изложба е престижно за всеки исторически обект и музей, тъй като експонатите се преценяват много прецизно", разказа тя. Преминава се през няколко етапа на одобрение, а това, че даден експонат е допуснат до изложбата, вече е признание за стойността му, обясни още Ботева, която утре лично ще присъства на откриването на изложбата. То е в деня на професионалния празник на археолога, 14 февруари.
Изложбата „Българска археология 2018“ може да бъде посетена в зала „Временна изложби“ на НАИМ от 15 февруари до 14 април 2019 г.
"Севлиево онлайн"