Двама водещи европейски експерти в сферата на борбата с бедствията и климатичните промени са от вчера в габровска област. Целта на посещението е да предоставят техническа помощ на Областната администрация в Габрово в рамките на Механизма за подкрепа на политиката за климата и енергията на Конвента на кметовете.
Лучия Илиева и Дора Олмаси бяха посрещнати от областния управител на Габрово Кристина Сидорова. Те имаха среща с екипа на областната администрация, а днес посетиха Държавно ловно стопанство "Росица" в Лъгът.
Двете дами са в региона, за да подпомогнат разработването на регионална политика за стимулиране на природосъобразни решения за климатичната адаптация. След срещата с екипа на областната администрация като най-чести природни бедствия в областта бяха идентифицирани наводненията и засушаванията.
По време на посещението в Държавно ловно стопанство „Росица“ в Лъгът експертите се запознаха с реализираните до момента мерки за преодоляване на свлачища и замътване на питейни води в следствие на наводнения. Двете дами бяха впечатлени от уместното прилагане на природосъобразни решения, информират от пресцентъра на областната администрация.
В програмата на работното посещение са включени още срещи с общини Дряново и Трявна.
Предвижда се до лятото на 2023 година област Габрово да има разработен план с мерки и дейности на Консултативния съвет по въпросите, свързани със състоянието и експлоатацията на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура.
Област Габрово е първата в страната, която се присъедини като координатор към Конвента на кметовете – най-голямото движение в света на градове и региони, които предприемат действия в областта на климата и енергетиката.
Конвентът на кметовете е най-голямото движение в света на градове и региони, които предприемат действия в областта на климата и енергетиката
Конвентът на кметовете беше създаден през 2008 г. от Европейската комисия в подкрепа на градовете и регионите за постигане на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката за 2020 г. Понастоящем Конвентът укрепва своята роля, като адаптира ангажимента си в областта на климата спрямо целта на ЕС за постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г., наред със създаването на нова камара на националните посланици в подкрепа на разгръщането на Конвента във всяка държава членка. Броят на подписалите Конвента на кметовете участници е над 10 000, като те получават техническа подкрепа и финансови насоки за разработването и изпълнението на планове в областта на енергетиката и климата, които допринасят за ограничаване на повишаването на температурата в световен мащаб под 1,5 ℃ — най-амбициозната цел на Парижкото споразумение относно изменението на климата.