Магията на театралното изкуство завладя Севлиево. Националният фестивал на любителските театри за деца „Вълшебникът театър“ откри своето 14-то издание на сцената в Народно читалище „Развитие-1870”. Фестивалът се организира от културната институция под егидата на Министерство на културата и с финансовата подкрепа на Община Севлиево. Целта е приобщаване на децата и юношите към театралната култура, драматургия и литература, музика и хореография, стимулиране на творческите им таланти, обмяна на опит и идеи, популяризиране на детското театрално изкуство.
Празничното откриване на фестивала „Вълшебникът театър” ознаменува жестът с връчването на символичния ключ на Севлиево на децата-театрали от председателя на читалището Данаил Лалев – традиция, символизираща как в плен на великото театрално изкуство зрители и изпълнители разменят помежду си посланията на приятелството, вярата в доброто и човешките добродетели.
Бляскави спектакли, отлична актьорска игра, характерен колорит и атмосфера поднесе фестивалът на севлиевската публика. В конкурсната програма, в дните от 7 до 9 октомври, участваха 10 представления. В тазгодишното издание на „Вълшебникът театър” пристигнаха заявки от София, Варна, Стара Загора, Габрово, Свиленград. Организираната публика от близо 2 000 деца и ученици от детските градини и училища в града се наслади на едни от най-добрите образци на театралното изкуство у нас. Вечерните спектакли за по-големи се радваха на завиден интерес от страна на гражданите и почитателите на театъра.
Емоция, вълнение… минути преди завесата да се отвори… и на сцената – театър, витае магия чрез слово, чрез действие, чрез послание. Представлението провокира различни чувства, мислене, вдъхновение. За поредна година Севлиево се превърна в сцена на театралното изкуство с постановки, които достойно утвърдиха Националният фестивал „Вълшебникът театър” като един от ярките форуми в България, разкриващ силата на любителското театрално творчество за деца.
Снимка: Минчо Тодоров
Спектаклите оцени професионално жури, с председател Алфидин Ахмедов – директор на Държавен куклен театър – Габрово и членове: Венета Петкова – директор на ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков” и актрисата-кукловод Радостина Андреева. Награди присъди и детското жури на фестивала, в което участваха талантливите актьори от Детския театрален състав при НЧ „Развитие-1870”. Колективни и индивидуални награди – плакети и дипломи, удостоиха най-добрите постижения в областта на режисурата, сценографията, музиката и актьорското майсторство. Доказателство, че фестивалът е с традиции и авторитет – център за партньорство, обмяна на опит, идеи и театрални практики, творчески търсения, неповторим дух и любов към изкуството – театър.
Ето и наградените:
Голяма награда на фестивала бе присъдена на спектакъла „Къща без корен” на Детско-юношеска театрална школа при ART STUDIO EXIT – гр. София.
За най-добър спектакъл в първа възрастова група журито определи „Малкият принц” на Театрална група „Междузвездни таланти” при Народно читалище „Св. Климент Охридски-1858”, Стара Загора.
Награда за най-добър спектакъл от втора възрастова група получи "Укротяване на опърничавата” на Театрално студио „Смехурко” при Център за изкуства, култура и образование „София”, филиал Банкя.
Специална награда на Община Севлиево получи „Джуджето Дългоноско” на Театър „Арлекин” при Арт център „Арлекин”, Варна.
Специална награда на бизнес сдружение „Севлиево ХХI век” получи спектакълът „Вишнева градина” на Театрална група „Междузвездни таланти” при Народно читалище „Св. Климент Охридски-1858”, Стара Загора.
Награда за най-атрактивен спектакъл отнесе "Трубадурът и неговите приятели“ на Театрално студио „Смехурко” при Център за изкуства, култура и образование „София”, филиал Банкя. Същият спектакъл получи и наградата на детското жури за първа възрастова група, а за втора детското жури отсъди наградата да отиде за театър "Арлекин" от Варна и спектакъла „Красива птичка с цвят зелен”.
Наградата за режисьор-доайен в самодейното театрално изкуство бе присъдена на Виктория Петрова – художествен ръководител и режисьор на Юношески театрален състав „Смехоранчета” при Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий-1928” – гр. Габрово.