Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември

Главчев на ГКПП "Кулата", снимка: пресцентър на Министерския съвет

Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември на Съвета на министрите на вътрешните работи. Според правителството, засега вървим по план.

"Тази среща в Будапеща беше, за да покажем напредъка на България и усилията, които положиха не само България и Румъния, но и всички в ЕС, както и Турция. Турция много ни помага в овладяването на опитите за нелегално пресичане на границата", коментира при посещението си на граничен пункт „Кулата“ министър-председателят Димитър Главчев, след срещата на вътрешните министри на България, Румъния и Австрия по покана на Унгария.

Според Главчев мигрантският натиск е намалял със 70%, а в края на срещата в Будапеща България е била аплодирана, заради огромните усилия за защита на границите.

След официалното ни приемане и в сухопътния Шенген, мерките няма да спират, стана ясно от думите на премиера. Ще се запази в известна степен граничния контрол, така че да не се допусне изкривяване на мигрантския поток. Ще имаме съвместни с Австрия и Румъния екипи на българо-турската граница. „Ще има 100 души на българо-турската граница, които ще следят за реда, в този формат – България, Румъния и Австрия. 2400 души и в момента се грижат за сигурността на границата. Увеличихме числеността на граничните полицаи с 1200 души, закупихме високопроходими автомобили“, каза Главчев.

Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект. Началото му е поставено през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург – и постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямата зона за свободно пътуване в света.

Шенгенското пространство обхваща над 4 милиона квадратни километра с население от почти 420 милиона души и включва 29 държави: 25 от 27-те държави-членки на ЕС и всички членове на Европейската асоциация за свободна търговия (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария). На 1 януари 2023 г. Хърватия стана 27-ата страна, напълно присъединила се към Шенгенското пространство. ​

На 30 декември 2023 г. Съветът постигна съгласие да премахне контрола по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния