Финландия – една мечта с аромат на смола и боровинки

За участието си в Европейския Фестивал „Наука на сцената“ разказват учителите от ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ Красимира Томева и инж. Дияна Николова:

На щанда на ПГМЕТ, снимка: личен архив Красимира Томева

„Радостни сме, че бяхме част от българската делегация на Европейския Фестивал „Наука на сцената“ - Science on Stage 2024”. Това събитие се проведе в периода 12-15 август. В него участваха 450 учители от 35 европейски страни, които представяха своите проекти чрез различни формати: щандове, семинари, изложби, работилници, сесии.

Дните преди да отпътуваме бяха напрегнати и горещи. Не толкова от горещините на юли и август, колкото от трескавата ни подготовка за събитието, защото освен на щанд, проектът ни „Зелена енергия от вода“ беше определен от интернационалното фестивално жури да се представи допълнително и в работилница, тъй наречените workshops. Това за нас беше голяма чест, защото за участие бяха селектирани само 20 работилници. Но преди всичко и голяма отговорност, все пак представяхме страната, града ни, училището си! Работехме дни наред, до късно и се усмихвахме уморено с репликата: „Ще се разхладим, когато отидем във Финландия!“ Проф. Ана Георгиева, ръководител на делегацията, ни успокояваше, но напрежението ни държеше постоянно на педал.

На щанда е инж. Николова, снимка: личен архив  

Фестивалът се проведе в Турку – най-стария град във Финландия и бивша нейна столица. Още с пристигането ни на гарата (пътувахме с влак от Хелзинки до Турку), попаднахме на поставени от организаторите табелки със стрелки, указващи мястото на събитието – голяма университетска сграда на Luma Center. В Турку има три университета. Много зали, работни кътове и пространства, където учителите да разположат своите щандове; различни нива, удобни малки кабини за работа, места за отдих, за хранене, изобщо всякакви удобства за провеждане на такова мащабно събитие. Oрганизацията безспорно бе на много високо ниво!

Нашият проект „Зелена енергия от вода“ показва използването на процеса електролиза като възможност за получаване на водород и преобразуване на химическата енергия в електрическа. Участието ни беше много ползотворно! През всички фестивални дни, на щанда ни имаше непрекъснат поток от посетители. Впечатлени бяха от идеите, демонстрациите, материалите... А колата, задвижвана с водородно гориво от вода, беше като „боровинката на тортата“ (във Финландия боровинката е на почит)! Още в деня на откриването имахме гости от представителната делегация. Дадохме интервю за италианска телевизия, която правеше филм за Фестивала.

Работилницата също беше успешна! За провеждането много ни помогнаха колеги от българската група: за подреждане на работните места, включиха се като участници, а Снежи Цонкова от СУ ни помагаше с превода. Участваха учители от Франция, Ирландия, Белгия, Албания и една млада аниматорка, специално дошла да почерпи нови идеи за работата си.

 

Времето ли? Времето беше приятно. В 8.30 вечерта слънцето отново огряваше и осветяваше красивите цветни композиции, пазарите с горски плодове и гъби, рибните храни из пристанищните алеи.

По улиците на Хелзинки, където нощувахме първата и последната вечер, дочувахме всякаква реч. Там посетихме Църквата на скалата – Темпелиаукио, изкопана направо в здравата скала и Библиотеката Ооди (името идва от ода), строена по повод стогодишнината на Финландия. Невероятна сграда, смайваща с вълнообразната си форма и заниманията, които предлага на многобройните си посетители!

Финландия много ни хареса: свежа, цветна, подредена, потънала в зеленина! Една страна на трите стихии: вода, дърво и камък гранит! Където и да отседнеш, накъдето и да погледнеш се сблъскваш с тях. Изобилие от гори, острови и езера! Финландците са горда нация, която цени и уважава природата си. Спокойни са, търпеливи, вървят изправени, много спортуват и карат велосипеди. С право водят в класацията за най-щастлива нация и то за седма поредна година!

Благодарни сме, че имахме възможност да участваме в това невероятно събитие! Намерихме приятели, вдъхновение, потопихме се в атмосферата на една северна страна и се насладихме на преживяното там.“