Габрово е областта с най-застаряващо население

За втора поредна година Габрово е областта с най-неблагоприятен коефициент на възрастова зависимост като отношение на населението на 65 и повече години към това до 14 години, който достига 245,5% при 147,1% за страната. Данните са от публикувания днес анализ "Регионални профили - показатели за развитие" на Института за пазарна икономика. 

Бързото застаряване на населението в област Габрово е обусловено от ниската раждаемост и изселването. През 2016 г. коефициентът на естествен прираст продължава да намалява и достига –12,7‰, което е повече от два пъти по-ниско от средната стойност за страната (–6,0‰). В същото време коефициентът на механичен прираст се увеличава спрямо 2015 г., но запазва високата си отрицателна стойност (–4,4‰).

Габрово е една от областите с най-висока урбанизация и с дял на градското население през 2016 г. от 81,8%, което отрежда на областта третото място в класацията след столицата и област Варна. Въпреки това гъстотата на населението в област Габрово е по-ниска от средната за страната.

Икономическите индикатори поставят Габрово на челните места сред българските области. Брутният вътрешен продукт и заплатите в областта нарастват непрекъснато, пазарът на труда продължава да се развива положително, а местните и чуждите инвестиции нарастват. При абсолютно всички разгледани местни данъци и такси в габровските общини усреднените ставки за областта са по-ниски от средните за страната. Областта е на първо място в страната с най-висока прозрачност на органите на местното самоуправление.

Благосъстоянието и заплатите в областта нарастват и през 2015 г. БВП достига 10 358 лв./човек при 12  339  лв./човек в страната, а средната годишна брутна заплата – 8826  лв. при 10 535  лв. в страната. През 2016  г. доходите на домакинствата също нарастват значително и достигат 5728 лв./лице при 5167 лв./лице за страната. Областта продължава да поддържа едни от най-ниските дялове на населението, живеещо с материални лишения (21,4% при 31,9% за страната), и на това, живеещо под ли- нията на бедност (14,9% при 22,9% за страната) през 2015 г.

Повече за изследването можете да прочетете тук