Община Севлиево участва в партньорски проект с габровската Община, който предвижда закупуване на седем нови електрически автобуса с нулеви емисии – пет от тях с дължина 7 метра и два високоподови по 12 метра.
Те ще заменят амортизираните превозни средства, които обслужват линията Габрово – Севлиево и селата. Планирано е да има и седем зарядни станции за тях.
Предложението включва още поставяне на допълнително осветление на 22 пешеходни пътеки в Габрово, както и инфраструктура за осветяване на 60 пешеходни пътеки в Севлиево. Освен това е заложено и изграждане на велоалея по ул. „Стефан Пешев“ в района на севлиевския жилищен комплекс „Д-р Атанас Москов“.
Според разработката габровци ще могат да се възползват от удобството на съвременна система за електронно таксуване в градския транспорт. Пътниците ще избират от няколко начина за закупуване на билети, а мобилната услуга ще дава информация за времето на пристигане, избор на маршрут, алтернативно придвижване и други полезни функционалности, информират от Община Габрово.
Решението Община Севлиево и Община Габрово да си партнират по проект, който включва купуването на екологични автобуси и тролейбуси, но и инфраструктура за по-добра градска мобилност и безопасност, получи одобрението на Общинските съвети в двата града през юли т.г. Това стана малко, след като от Министерството на регионалното развитие и благоустрайството обявиха, че над 100 млн. лв. ще бъдат инвестирани в българските общини за осигуряване на екологични превозни средства, които да обслужват линиите на градския транспорт. Проектни предложения могат да подават всички 40 градски общини от 6-те региона за планиране, в които има населени места с над 15 000 жители. Севлиево е една от допустимите общини.
Задължително условие за кандидатстването в партньорство между минимум две общини и минимум един оператор на обществен транспорт, включително междуселищен, действащ на територията на една от общините-кандидати. Затова в случая партньорството е между Общините в Габрово и Севлиево, плюс "Общински пътнически транспорт" - Габрово. Друго задължително условие е общините да осигурят 10% собствено финансиране.
Средствата се осигуряват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по мярката „Екологосъобразна мобилност – пилотна схема за подкрепа на устойчивата градска мобилност“ в рамките на Компонент 8 „Транспортна свързаност“. Финансирането се поделя по равно в шестте региона за планиране в страната, като за всеки са предвидени по малко над 16,6 млн. лв.
Максималният срок за реализация на дейностите е 24 месеца. Общата стойност на проекта, който ще се изпълни в Севлиево и Габрово е малко под 10.5 млн. лв. От тях 2 млн. лв. собственото финансиране на Община Габрово, а 155 хил. лв. е приносът на Община Севлиево. Подадените по процедурата заявления ще бъдат разглеждани на конкурентен принцип.