Грациите балерини триумфираха с конкурсни награди и спектакъл в гала концерт

С конкурсни награди и спектакъл от сложни хореографии грациите на Школата по класически и модерен балет при Народно читалище „Развитие-1870” триумфираха в бляскав гала концерт, озаглавен „Магията балет”.

Спектакълът представи пред севлиевската публика соловите вариации и груповите танци на балерините от успешното им участие в престижния национален конкурс „Танцова въртележка 2023”. Представлението на сцена бе част от богатия събитиен калейдоскоп с мото „С читалището в сърцето” по повод 11 май – празника на културната институция и ознаменува успеха, заслужил си нестихващите, възторжени аплодисменти и великолепен гала спектакъл – тържество на красота и грация, въображение и емоция, драматургия и хореография, музика и танц.

 

Повод за гордост и висока оценка за Балетната школа са призовете от конкурса „Танцова въртележка 2023”. Форум, който отличи таланта, изпълненията, впечатляващи с оригиналност и новаторство, хореографиите – със стил и собствен почерк. Равносметката – 8 престижни купи, медали и дипломи за полицата с трофеи на малките грации на примабалерината Иванка Цанова.

Петото издание на конкурса се проведе в Горна Оряховица в два дни – 28 и 29 април. Убийствена конкуренция – над 700 участници от 21 танцови школи от страната на възраст от 5 до 19 години се съревноваваха на сцената на НЧ „Напредък-1869”. Представени бяха 224 солови танца и 126 танца в категория „Група” и „Формация”. Състезателите се представиха в три стила – „Класически танци”, „Съвременни танци” и „Характерни танци”, разделени в 4 възрастови групи. Изпълненията оцени жури, съставено от специалисти в областта на балетното и сценичното танцово изкуство: доц. д-р Анна Пампулова – магистър „Балетна режисура” и преподавател в модул „Танцов театър” в Нов български университет – София, програмен директор на департамент „Театър” и членове: хореографът Надежда Дичева – с богата преподавателска практика в стиловете съвременен танц и джаз, и развитие на социални проекти с фокус изкуство, както и хореографът на фолклорен ансамбъл „Сидер войвода” Петър Петърчев.

 

Художественият ръководител Иванка Цанова представи 16 свои хореографии, изпълнени от 30 деца. Малките балерини дадоха максимума от себе си, за да се отличат с висока класа и  професионално отношение към танца. Отличната преподавателска работа на хореографа допринесе за високото ниво на изпълненията, впечатляващи с оригиналност и много новаторство.

Сияна Балчева триумфира с първото място – диплом и медал, за вариацията на „Одета”. Йоана Колева спечели второто място за вариацията на „Китри”, а Лилия Апостолова заслужи две трети места за вариацията „Сълзата на времето” в категория „Класически танц” и за „Испански танц” в характерните танци. Ема Златославова, Раделина Георгиева, Ая Нешева, Елица Ганчева и Велизара Костова бяха удостоени с поощрителни медали.

Първо място, купа и диплом спечелиха Боряна Богданова, Василена Василева, Елиф Ибиш, Виктория Василева, Сияна Ковачева и Радост Панчева за „Полка” в раздел „Характерни танци”. Второ място завоюваха Сияна Балчева, Рая Дочева, Валерия Иванова и Даная Маркова за „Лебеди” в раздел „Класически танци”. Трето място спечелиха Цветина Цветомирова , София Цонева, Мила Генова, Далия Цонева, Моника Нейчева, Елена Минева, Дария Цонева и Никол Деева за „Имаме парти” в раздел „Съвременни танци”. Третото място беше присъдено и на танца „Нестинарско хоро”, представен от Елица Ганчева, Елиф Ибиш, Деница Иванова, Велизара Костова, Преслава Антонова, Тиана Атанасова, Александра Събчева и Рая Балинова.

Художественият ръководител и хореограф на Балетната школа Иванка Цанова получи грамота и специални поздравления от журито за сложните хореографии – със стил и собствен почерк, висок професионализъм и отлична преподавателска работа.