Гражданите, които имат неразплатени задължения, да не се поддават на необоснован тормоз или заплахи от колекторските фирми. Това заяви в писмен отговор до народния представител от „БСП за България“ Кристина Сидорова министърът на правосъдието Даниел Кирилов.
Депутатът от Габрово попита какви мерки и инициативи ще се предприемат за регламентиране на дейността на т.нар. „колекторски фирми“ по време на извънредното положение, така че общественият и граждански интерес да бъдат защитени адекватно.
Сидорова подчертава, че фирмите за събиране на вземания останаха извън обхвата на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март и все повече хора изпитват затруднения да покриват своите нужди и едновременно да плащат задълженията си.
„На този фон факт е, че тормозът върху гражданите от страна на т.нар. „колекторски фирми“ продължава ежедневно“, коментира Кристина Сидорова.
В отговора на министър Кирилов обяснява, че вземания не могат да бъдат направени, както в периода на извънредното положение – до 13 май, така и след него – до 13 юли, ако парламентът одобри окончателно удължаването на срока.
Той посочва, че дейността на фирмите за събирания на вземания предхожда евентуалното производство за принудително вземане, за което не е постановено осъдително решение или изпълнителен лист.
Колекторските фирми не могат без съд и частен или държавен съдебен изпълнител да осъществят принудително изпълнение, макар вероятно да твърдят това в комуникацията с длъжниците, по телефон или по друг начин, отговаря още Даниел Кирилов.
По думите му частните и държавни съдебни изпълнители не могат да налагат запори на банкови сметки на физически лица и лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, собственост на физически лица, освен на задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания на трудови възнаграждения.