"Разположените от Екобулпак АД над 250 броя контейнери за разделно събиране на територията на град Севлиево не се използват от населението съгласно тяхното предназначение. В тях се изхвърлят предимно битови, органични и строителни отпадъци. Тази тенденция се оказа устойчива във времето. През изминалите години на практика почти 80% от събраните в цветните контейнери отпадъци са битови" - това пише в отговора от дружеството до sevlievo-online.com, по повод изпратени от нас въпроси вчера. А това, което искахме да разберем е защо "Екобулпак" е прекратило едностранно договора си с нашата община.
"Екобулпак АД има сключен договор с община Севлиево за изграждане на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на общината от 19.03.2007 г. Целта на това сътрудничество бе създаване на устойчива общинска колективна система за разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки от домакинствата, административните, търговските и промишлените обекти в община Севлиево. В края на 2015 г. Екобулпак АД направи цялостен анализ на всички изградени системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки в страната. Резултатите от анализа показаха, че системата в община Севлиево е неефективна и не оправдава вложените средства", пише още в отговора от дружеството.
Що се отнася до големия брой битови отпадъци в жълтите контейнери, предназначени за хартия, пластмаса и метал, от дружеството са категорични: "Големият дял битови отпадъци замърсява малкото количество отпадъци от опаковки, събрани в контейнера, и ги прави негодни за рециклиране. Реалните резултати за отделените рециклируеми материали след сепариране на отпадъците от жълтите контейнери сочат стойности между 8% и 16%, което е изключително малко в сравнение с други общини, където делът на оползотворимите материали достига 30%".
Последното говори доста лошо за дисциплината на севлиевци по отношение разделното събиране на отпадъци. Истината е, че неведнъж жълтите контейнери са били пълни с растителни отпадъци, особено есенно време, когато севлиевци буквално почистваха градинките и дворовете си в контейнерите за хартия. В този смисъл наистина няма на кого да се сърдим затова, че фирмата си прибра контейнерите. Защото, както и сами пишат до нас: "В Закона за управление на отпадъците са заложени ясни изисквания, които обвързват пазарния дял на организациите по оползотворяване със задължението за обхващане на определен брой население в системи за разделно събиране на отпадъци. Направеният анализ отчете, че през 2015 г. се наблюдава понижение на пазарния дял на Екобулпак АД, което наложи и предприемане на действия в посока оптимизиране на системите за разделно събиране в цялата страна".
Така де, това, че не правим разлика между корени и опаковки не задължава никой да влага средства с години, докато чака у нас да се пробуди някакво съзнание.
Към момента обслужваното от системите на Екобулпак АД население надвишава с повече от 300 000 жители заложените в ЗУО критерии.