В рамките на два дни, 24 и 25 април т.г. в резиденция "Бояна" се проведе международната конференция „Професионалното образование и обучение – предпочитан избор“. Форумът бе организиран от Министерство на образованието и науката в рамките на инициативите на Българското председателство на Съвета на ЕС.
„Идеал Стандарт – Видима“ в Севлиево бе поканена за участие като една от малкото компании в България с най-дългогодишна практика за партньорство и сътрудничество с професионалните гимназии. Компанията представи Светла Георгиева, която подчерта важните проекти, свързани с професионалното ориентиране и обучение на младите хора в региона.
Георгиева сподели опита на "Идеал Стандарт-Видима" по отношение подкрепата при реализиране на съвместни паралелки с гимназиите - началото е поставено през 1995 г. , а партньорството продължава и днес. Панорамата на средното образование, която се провеждаше няколко последователни години в Севлиево също бе посочена като възможност младите хора да изберат не само най-желаната специалност, но и професия, която ще им даде възможност за кариера след дипломирането.
Дуалното обучение по проект „Домино“, което е швейцарският опит за "учене чрез работа“ и се реализира за първа година с две паралелки, също бе илюстрация за добра съвместна работа между бизнеса и училището. Сред останалите примери, които от "Идеал Стандарт-Видима" представиха бе вропейският проект „Ученически практики“ - производствена практика в реална работна среда, проекта „Европейска CNC мрежа. Влак към Европа“, проект „Изграждане на образователен парк“, конкурса „Най-добра иновативна идея“, благодарение на който младите хора от Професионалната гимназия по механоелектротехника в Севлиево стават автори, съвместно с преподавателите си, на иновативни проекти и разработки, международния младежки семинар, техническите олимпиади, дните на отворени врати и откритите уроци.
"Делегати на конференцията бяха впечатлени от нашата работа с гимназиите и поискаха информация за начина, по който прилагаме партньорството, за да го използват в своите региони", сподели Светла Георгиева.
Форумът бе открит от заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева, която посочи, че професионалното образование излиза извън рамките на училищното обучение и може да даде умения за работа на всеки, независимо от възрастта. „Новите компетенции като дигитална и медийна грамотност и предприемачество трябва да се придобиват и надграждат цял живот“, каза тя и добави, че този тип обучение има както икономически, така и социален аспект.
По данни Европейския център за развитие на професионалното образование и обучение (CEDEFOP) 61% от българите смятат, че професионалното образование и обучение осигурява по-добра и доходоносна работа. Близо 70% от обучаващите се в професионални гимназии в България са били наясно с възможностите, които предлага този вид обучение, преди да го запишат. Това е с 10% повече от средното за страните членки в ЕС.