Икономистът Илхам Тохти, който се бори за правата на уйгурското малцинство в Китай, е носителят на наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта за 2019 г., съобщиха вчера от пресслужбата на Европейския парламент.
При обявяването на решението председателят на ЕП Давид Сасоли заяви: „Илхам Тохти е посветил живота си на борбата за правата на уйгурското малцинство в Китай. Въпреки че ратува за умереност и помирение, той получи доживотна присъда на показен процес през 2014 г. С присъждането на тази награда приканваме китайското правителство да освободи Тохти и призоваваме за зачитане на правата на малцинствата в Китай."
Лауреатът бе избран от Председателския съвет (председателят Сасоли и лидерите на политическите групи) на Европейския парламент.
Илхам Тохти е поддръжник на диалога и се застъпва за прилагането на законодателството в Китай за регионална автономия. През 2014 г. е осъден на доживотен затвор по обвинения за сепаратизъм. Въпреки това той продължава да отстоява умерената си позиция. От 2017 г. над 1 млн. души от уйгурското малцинство са задържани в лагери.
Наградата, която се състои от сертификат и парична премия от 50 000 евро, ще бъде връчена на церемония в Страсбург на 18 декември.
Наградата „Сахаров“ за свобода на мисълта носи името на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров и се присъжда всяка година от Европейския парламент. Тя е учредена през 1988 г. с цел да отличи хора и организации, защитаващи правата на човека и основните свободи. Миналата година наградата бе присъдена на украинския филмов режисьор Олег Сенцов.
Другите финалисти за наградата „Сахаров“ за 2019 г. бяха бразилски защитници на правата на човека и млади кенийки, разработили приложение срещу гениталното осакатяване на жени.
Номинираните за наградата "Сахаров" за 2019 г., снимка: Европейски парламент
Мариеле Франко е била бразилски политик и активист за правата на човека, показно убита през март 2018 г. Чернокожа, бисексуална жена, произхождаща от крайните квартали, тя често се е застъпвала за правата на чернокожите, на жените, на обитателите на фавелите и на хората от ЛГБТИ общността.
Вождът Раони е водач на племето каяпо, което населява Амазонската джунгла. Той е посветил живота си на борбата за правата на коренните народи и на съхраняването на Амазония.
Клоделис Силва душ Сантуш е бразилски активист за защита на природата и на правата на човека, известна е с твърдата си позиция срещу незаконното изсичане на гори, големите земевладелци и добива на въглища в района на Амазония.
„Възстановителите“ (The Restorers) е група от пет млади кенийки (Стейси Овино, Синтия Отиено, Пюрити Ачиенг, Маскрин Атиено и Айви Акини), които са разработили приложение в помощ на жените, подложени на генитално обрязване. Приложението i-Cut позволява на жените да потърсят помощ или да уведомят властите за процедурата.