Историческият музей в Севлиево ще кандидатства пред Министерството на културата с проект за консервация и реставрация на конака в Севлиево. Сградата от години се нуждае от ремонт, но като начало от Музея се надяват да получат средства за ремонт на покрива, който е в окаяно състояние, и фасадата.
Конакът в Севлиево е наричан още "Йени конак", а някъде се среща и наименованието "Ени конак". И двете означават "новият конак", тъй като е имало и "Ески конак" - старият конак.
Построен е през 1870 г. по нареждане на Митхад паша - валия на Дунавския вилает (област), за нуждите на турската власт в Севлиево. Към конака е имало затвор, в който в последния ден на 1872 г. пренощува Апостолът на свободата Васил Левски. На това място, което пази стъпките на Апостола, той посреща 1873 г., за да тръгне към бесилото и оттам към безсмъртието. От години пред входа на конака се провежда честването в памет на Апостола в деня на неговото обесване. На фасадата има и паметна плоча, която указва, че там е нощувал Левски.
През 1876 г. в стария севлиевски конак са затворени Стефан Пешев и възстаниците от Батошево и Ново село, участници в Априлското въстание.
За много севлиевци мястото е свидно и защото дълги години беше Пионерски дом - от 1950 г. до 1990 г. и място, където се провеждаха редица кръжоци и извънкласни занимания. След това там се помещава Центърът за работа с деца.
От 2000 г. сградата е предоставена на Историческия музей за фондохранилище. Паметник на културата е от местно значение, заради което всички ремонтни дейности трябва да се съгласуват с Националния институт за недвижимо културно наследство, уточни директорът на Музея в Севлиево Ивета Миленова пред "Севлиево онлайн".
Във вторник тази седмица кметът на Севлиево внесе в Общинския съвет предложение да се даде зелена светлина за ремонта, а общинските съветници одобриха и упълномощиха Миленова да подготви необходимите документи за кандидатстването.