Къде са парите за увеличаване на пенсиите? Къде са парите за решаване проблема с водоснабдяването на севлиевска община? На тези въпроси отговаря народният представител от "Демократична България" за 7 избирателен район Габрово Ивелин Стоянов. Ето какво каза той пред "Севлиево онлайн".
Чувствам се разгневен. Скандални разкрития направи Кирил Петков - министър на икономиката в служебния кабинет, по време на парламентарния контрол. Класически схеми за източване на Българската банка за развитие (ББР) от правителството на ГЕРБ.
Поне засега 250 милиона няма да бъдат върнати от взетите кредити от близки до управлението на Борисов фирми. Ето схемата: Фирма Х прави бизнес план, оценен от експертите на банката и кредитиран от ББР. След това фирмата, заедно с бизнес плана, се продава на фирма У. Фирма У е куха, без съдържание и собственост и не връща кредита. Фирма Х е чиста и срещу нея няма предвидени законови санкции. Класическа схема за източване на парите на българския данъкоплатец или по народному „пладнешки обир“. Банката привидно изглежда ликвидна. Защо? Защото българския данъкоплатец е налял в нея 1,4 милиарда лева.
Разгневен съм и от действията на Държавна Консолидационна Компания (ДКК). Тя получава от държавния бюджет 500 милиона лева за ремонт на язовири, но взема още 130 милиона от ББР. Всичките тези 630 милиона лева са налети в ремонт на язовири, които се водят високо критични и опасни за населението. Всичко изглежда прекрасно. Да, ама не. За три години са ремонтирани 10 язовира, 51 обследвани и с отказани ремонти, 120 са строителни площадки. Единият язовир е близкия до Ловеч "Пазар дере" и състоянието му се вижда на снимката. Язовирът е пресъхнал, но там са налети близо 2,3 милиона лева. Всеки може да се разходи и да види как са присвоени неговите пари от управляващата коалиция "ГЕРБ - Обединени патриоти".
Ето къде са парите за решаване на водната криза, скъпи приятели от община Севлиево.
Ето къде са парите за актуализация на пенсиите на нашите бащи и майки.
От дълги години Севлиевска община страда от липса на редовно водоснабдяване. Това е особено тревожно в летните месеци. Проблемът с години не намира решение. Водопреносната мрежа е остаряла и амортизирана. Частично, обикновено предизборно, се осигурява финансиране за подновяване. През 2015 г. е приключено изпълнението на водния цикъл на Севлиево, в който са инвестирани 15,1 милиона лева евросредства. Парите са отишли за доизграждане на малко над 21 км ВиК мрежа, от които само 2.8 км е нова, останалата е реконструирана. С изпълнението на този проект не са пипани довеждащите водопроводи, по които загубите с всяка следваща година се увеличават. През 2018 г. са наляти още 7,2 милиона лева в единия от довеждащите водопроводи и последно през 2020 г., в края на мандат на ГЕРБ, още 6,4 милиона в реконструкция на другия довеждащ водопровод. Въпреки налетите средства, според кмета Иванов, до 85% са все още наличните загуби по мрежата. Няма кардинално и устойчиво решение на проблема.
Изгубено е ценно време. Десет години след създаването на Асоциацията по ВиК Габрово (АВиК), тя се оказва орган за свикване и провеждане на общи събрания, чиито решения се фокусират върху отчет за дейността, отчет за изпълнението на бюджета и приемане на нов бюджет за следващата година. На фона на драстична от години водна криза в габровска област и инвестиции в сектора, далеч под необходимите, ефективността на асоциацията изглежда съмнителна. На Асоциацията е вменено да контролира освен поддържането и експлоатацията на активите, реализирането на инвестиционната програма на съответния оператор и качеството на услугите. Напълно куха структура - бюро по труда на управляващата партия, в случая ГЕРБ.
Надеждите ми за решаване на проблема са единствено в Националния план за възстановяване. В плана, в стълб Свързана България, има предвидени средства за продължаване реформите във водния сектор.
На проведена среща на "Демократична България" с министър Пеканов относно плана за възстановяване зададохме въпроса кога ще бъде представен актуализирания план в Европейската комисия. Амбицията на служебния кабинет е да преработи части от документа и да има завършена версия, готова за одобрение от Комисията преди изтичането на мандата им.
Пред нас от "Демократична България" стоят няколко предизвикателства в следващите горещи политически дни и аз искам да ги споделя с вас.
- Да намерим формула за правителство с третия мандат, да намерим правилното решение какъв да е неговия състав и как да се гарантират неговите действия, както и времето, през което той ще работи;
- Актуализацията на бюджета е важна задача, която това Народно събрание трябва да реши. Тази задача минава през съставяне на постоянни комисии в НС и на активна работа в тях. Необяснимо за мен е поведението на ИТН в зала и на председателки съвет за несъздаване на работещи постоянни комисии към НС.
Шансовете за правителство изглеждат крехки, а новите избори - почти неизбежни. Ние дължим лоялност на нашите избиратели. Тях не ги предаваме. Не се съгласихме на някакво управление, да си затворим очите и да гласуваме празен чек.
Ние, от Демократична България, не се страхуваме от нови избори. Ние имаме принципи, от които няма да отстъпим. Подкрепата ни расте и това доказва, че сме на правилния път. Отново потвърждавам ангажимента, че няма да ви предам и заедно ще върнем достойнството на хората от габровска област, каза Ивелин Стоянов за читателите на "Севлиево онлайн".