Как европейско финансиране потъва в безполезни дейности по проекти

Снимка: Pixabay

През 2022 и 2023 г. в Севлиево, Дряново и Трявна се изпълнява проект, след който гражданите би трябвало да контролират работата на социалните институции в трите общини. Бюджетът на проекта е 60 хил. лв. и вече е приключен, но гражданите така и не разбраха, че са страна в процеса.

Финансирането на проекта е от структурните фондове на Европейския съюз.
Пълното му наименование е „Ефективно пратньорство за осъществяване на социални политики на местно ниво в общините Севлиево, Дряново и Трявна“. Бенефициент е сдружение „Социална подкрепа и информация“, което има богат опит в привличане на средства за т.нар. граждански мониторинг.

Заради нищожната сума, която е похарчена, най-вероятно проектът би останал незабелязан, ако не беше една подробност – Проверка на „За истината“ показа, че в трите общини, в които е изпълняван, само двама общински служители се сетиха за него, и то след като им трябваше време да помислят.

А как трябваше да бъде?

Според публично достъпна информация в системата ИСУН 2020 проектът е насочен към „повишаване на гражданското участие при изпълнение на мониторинга на социални публични политики“ на територията на трите общини.

Когато се чете краткото му описание се набива на очи прекомерното използване на „мониторинг“ – 27 пъти и още 15 пъти „граждански мониторинг“, което не оставя съмнение, че гражданите трябва да са активна страна при изпълнението. Предвидени са и дейности с „фокус върху подкрепата на местната власт при вземане на решения и изпълнение на социални политики чрез експертен мониторинг на действащите социални политики в трите общини“.

Хайде сега по-просто

Всъщност тези напудрени и дълги изречения искат да кажат, че с проекта се цели гражданското общество във всяка от трите общини да стане по-активно при вземане на решения за социалните политики, които се изпълняват във всяка община.

От гражданите се очаква обратна връзка с конкретни препоръки към местната власт и ангажираните в социалните дейности институции. За целта е предвидено привличането на неправителствени организации и широка гласност за всичко чрез медиите, социалните платформи и интернет.

Широка гласност ама друг път

Обаче гражданите на трите общини така и не разбраха какво се очаква от тях. Вярно е, че в проекта са заложени информационни срещи, които включват и медиите, „чрез които не само ще се информира обществеността за инициативата на проекта, а ще се създадат обществени очаквани и оттам очаквани позитивни промени в социалните политики“.

Освен това финалните документи от изпълнението ще бъдат публикувани на страницата на проекта в социалните мрежи и на страницата на сдружението, пише в проекта.

Старателно търсене на „За истината“ обаче не откри страница на проекта. Търсенето на сайт също не даде резултат, дори след опита с адреса, посочен в Търговския регистър към сдружение „Социална подкрепа и информация“. Оказва се, че за въпросния проект информация има само в системата за наблюдение на средствата от Европейския съюз ИСУН и в беглите спомени на двама общински служители.

Няма такъв проект

Нито един от двамата не се сети за такъв проект и поискаха време за проверка. Само в Община Трявна бяха категорични: „Нямаме такъв проект“, но казаха, че ще направят повторна проверка с колегите от социалните. Повече не се обадиха, сигурно защото нищо не са открили.

След дълго обяснение за какво става дума и препращане по телефони на служители, Николай Карагьозов от Общината в Дряново си спомни как с колеги „ходихме на заключително събитие в един местен хотел“ и там „представиха анализ“. Анализът бил „сравнително акуратен“, в обем от около 30 страници, представен на хартия. Съхранявал се в Общината, но от разговора остана впечатлението, че не се знае къде.

Заместник-кметът на Севлиево Красимира Йорданова също не се сети веднага за проекта и поиска време за проверка. Първо не намери нищо, но след време се обади, за да каже, че си спомня проекта, от който имало доклад. Това, че не се е сетила веднага, обясни с обстоятелството че Общината нито е бенефициент, нито партньор по въпросния проект.

Три доклада за 30 хил. лв.

Тъй като гражданите очевидно не знаят нищо за този проект, а в две от трите общини трудно, но все пак двама се сещат, че го е имало, любопитно е за какво са похарчени 60 хил. лв.

Според системата ИСУН близо 30 хил. лв. лв. е получил Николай. Системата позволява физическите лица, които изпълняват дейности, да се посочват с малките им имена, така че в случая няма повече информация за Николай, изготвил три доклада, по един за всяка община.

Както стана ясно докладът за Дряново е бил от около 30 страници, в Трявна не си спомнят такъв доклад, вероятно в Севлиево е най-голям заради повечето социални институции в тази община.

Пет хиляди за Гея

Точно 4.9 хил. лв. е получила Гея. Парите са за „Избор на експерт за изготвяне на анализ, свързан с правата на хората с увреждания, възможностите за подобряване качеството на живот в общността на възрастните хора с увреждания и изготвяне на презентационен материал от анализа за представяне и обсъждане по време на застъпническа кампания „.

Гея най-вероятно е Гея Холечкова, която участва и в още едно сдружение – „Социални иновации“, което през май 2021 г. похарчи 90 хил. лв., „за открито и отговорно управление на общинската администрация в Севлиево, в партньорство с гражданите и бизнеса“. Общото между двата проекта, освен похарчените пари, е че и тогава Севлиево се отвори към гражданите само на хартия с един доклад, срещи в хотел и кетъринг.

Още пари за гражданско участие

Дружество „Алегро 2000“ е получило 2.8 хил. лв. за информационни дейности и повишаване на гражданското участие, а „Вип Плей“ близо 8 хил. лв., за „застъпническа кампания в подкрепа на по-качествен живот в общността за възрастните хора с увреждания“.

Двете дружества са обичайни изпълнители на дейности по почти всички проекти, които сдружение „Социална подкрепа и информация“ изпълнява, всичките с европейско финансиране.

Широкоспектърна ориентация

Фокус на работа „Алегро 2000“ няма. Дейността му се простира от доставка на контейнерна инсталация за анаеробно третиране на отпадъчен ферментационен продукт в биогаз на стойност 800 хил. лв. до насърчаване на заетост във водния сектор за 6 хил. лв., показва справка в ИСУН. Всичко е участие в проекти с европейско финансиране.

„Вип Плей“ също е залепено за проектите на „Социална подкрепа и информация“. В четири от девет проекта с европейско финансиране е партньор на „Социална подкрепа и информация“ или на сдружение – „Социални иновации“.

Двете сдружения само формално са различни. Действителният собственик на „Социална подкрепа и информация“ Димитър Георгиев членува и в „Социални иновации“, а действителният собственик на „Социални иновации“ Гея Холечкова членува в „Социална подкрепа и информация“, се вижда от уставите им. Членовете им също са едни и същи – шест от седемте членуващи в „Социални иновации“, членуват и в „Социална подкрепа и информация“.

Така едни и същи фирми с едни и същи сдружения умело използват европейските фондове за безполезни инициативи, за които малцина знаят и почти никой не помни след време.


Текстът е от редакционното съдържание на платформата за регионална разследваща журналистика "За истината" и е създаден с финансовата подкрепа на Националната фондация за демокрация (NED), посветена на развитието и укрепването на демократичните институции по света.