Разпоредбата на чл. 102 от Кодекса за социално осигуряване нормативно урежда възможността за преизчисляване на трудовите пенсии за гражданите, които продължават да работят и подлежат на осигуряване след пенсионирането си. Предвидени са два начина за преизчисляване, уточняват от Националния осигурителен институт (НОИ):
Единият начин е служебно преизчисляване на пенсията. При него пенсионерът не подава заявление. При това преизчисляване се зачита допълнително придобития осигурителен стаж в периода след отпускането, съответно - след последното преизчисляване, на пенсията.
Има и друг начин - по заявление на пенсионера. В тези случаи пенсията може да бъде преизчислена с допълнително придобитите осигурителен стаж и осигурителен доход в периода след нейното отпускане, съответно - след последното ѝ преизчисляване, ако това е по-благоприятно за пенсионера.
При служебното преизчисляване на пенсиите, считано от 1 април на годината, се вземат предвид данните, подадени от осигурителите, а за самоосигуряващите се лица данните за внесените осигурителни вноски, които се отнасят за времето до 31 декември включително на предходната календарна година и които са налични в информационната система на Националния осигурителен институт към 1 март на текущата календарна година.
Това преизчисляване се прилага за всички пенсионери, които получават лични трудови пенсии, имат положен стаж през предходната календарна година и не са подали заявление за преизчисляване на пенсията с допълнително придобития след пенсионирането осигурителен стаж и осигурителен
доход.
При преизчисляването от 1 април вземат предвид допълнителните месеци осигурителен стаж, които лицето ги е отработило през предходната календарна година, а преизчисленият размер на пенсията се изплаща 12 месеца до следващото ежегодно преизчисляване, като върху него се отразява осъвременяването по швейцарското правило от 1 юли в съответната година. Така регламентираното служебно преизчисляване на пенсиите, се извършва винаги от една и съща дата всяка година, като всеки път се добавя допълнително придобития от лицето осигурителен стаж от последната календарна година. Така на практика пенсията се преизчислява на всеки 12 месеца, като се добавят до 12 месеца осигурителен стаж, стига пенсионерът да е работил и да е подлежал на осигуряване в съответния период.
На същия принцип се извършва и ежегодното преизчисляване на пенсиите и след подадено заявление, като се зачита новия осигурителен стаж, ако това е по-благоприятно за лицето. В тези случаи преизчисляването се извършва от 1-во число на месеца, следващ датата на подаване на заявлението, и всяка следваща година пенсията се преизчислява от същата дата. Следователно и по този ред пенсията се преизчислява на всеки 12 месеца, като се добавят до 12 месеца осигурителен стаж, ако пенсионерът е работил и е подлежал на осигуряване в съответния период.