Община Севлиево няма Наредба за получаване, управление и разпореждане с дарения. Няма и вътрешен акт, който да урежда реда и условията за сключване на договори за дарения. Но дарения се получават – без правила и публичност, установи „За истината“. Това естествено провокира въпроса къде отиват.
През 2019 г. Община Севлиево получава 106 хил. лв. дарения от фирми и дълъг списък от дарения в натура. Парите са описани в единствения отчет за получените дарения, появил се на сайта на институцията по времето, когато „За истината“ поиска линк към публичния регистър за даренията и е за периода от 1 януари 2019 г. до 31 декември същата година. За предишни години отчет липсва, което едва ли означава, че дарения не са получавани.
В графата срещу всяка получена сума пише „За подпомагане дейността на Община Севлиево“, което е твърде общо и не дава абсолютно никаква представа как са похарчени парите. Единственото конкретно са едни 600 лв., срещу които пише „подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми“.
Същата мъгла покрива и даренията в натура. Те са описани в две графи – в първата инициалите на дарителя, във втората „ПБЖ – дарение в натура“. След дълго гадаене какво стои зад абревиатурата ПБЖ, стигнахме до извода, че това вероятно е Приют за безстопанствени животни, без да сме напълно сигурни.
Срещу нито едно от описаните дарения в лева и натура няма дата, номер на договор за дарение и начин, по който дареното е оползотворено, т.е. публичният отчет не дава публичност за това дали Общината е изпълнила волята на дарителя.
Когато няма публичност се раждат съмнения
Несъмнено липсата на подробности за даренията към която и да е общинска администрация ражда съмнения. Едно от тях е дали дарението не е родило обвързаност, т.е. Общината да върне „услугата“ под формата на договор за услуга, примерно. Не може да се пренебрегне и възможността дарението в натура да не е стигнало предназначението си. Всъщност точно това провокира интереса към темата, след като севлиевка, живееща в София, сподели, че е правила дарения за Общината, но като се опитала да проследи пътя им, не стигнала до информация. Има и трети вариант – съмненията да са напълно безпочвени и всичко да е по правилата.
Само че в случая с Община Севлиево правила няма.
Продължението може да четете тук.