16 април 2025 г.
ВОДЕЩИ НОВИНИ:
Новините от Севлиево и региона

Какви мерки разработи междуведомствената група за намаляване на инцидентите по пътищата

Снимка: правителствен пресцентър

Считано от днес се слага край на информационната феодализация на отделните ведомства - системите на НАП, „Митници“, Гранична полиция, ТОЛ-управлението и АПИ ще бъдат свързани и единни, за да се споделя информация. До средата на годината със средствата на ТОЛ-системата ще бъде въведен и контрол на скоростта. Това обяви министър-председателят Росен Желязков след края на свиканото от него вчера съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата.

След края на съвещанието министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов представи част от мерките, разработени от междуведомствената група:

  • едновременно установяване, наказване и връчване на наказателното постановление на нарушителите;
  • повишаване на контрола при превоза на деца и ученици;
  • възможност да бъдат използвани данните от всички автоматизирани системи за наблюдение и измерване на общините, държавни органи и институции;
  • законодателни промени, с които да се създаде орган, разследващ тежките автотранспортни произшествия по примера на разследването на тежките произшествия в железопътния, авиационния и в морския транспорт.
  • Предвижда се също така още по-ясното насочване на средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата единствено и само за повишаване безопасността на движението по пътя.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов заяви, че в края на месец юни ще има отворен лот на АМ „Хемус“ и ще има проходимост на участъка Ботевград-Мездра, който ще пренесе почти изцяло тежкотоварния трафик в нормалното му направление.

„Може би трябва всеки да си посипе главата с пепел последните четири години, защото няма обективна причина за спирането на строителството на Хемус. Няма незаконно строителство констатирано. Всички тези актове, които са издадени, са паднали в съда. Сега в момента целият проект е рестартиран“, заяви Иванов.

По думите му занапред АПИ ще прави ежемесечни отчети за предприетите действия по сигнали от институции и граждани. Всички пропуски ще бъдат безкомпромисно санкционирани, категоричен беше Иванов.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев изтъкна, че в процес на обществено обсъждане е законопроектът, с който се решава един от основните проблеми в областта на българското правораздаване - бавното правосъдие. „Това, което казаха родителите, е, че първата трагедия е загубата на децата им. Втората трагедия е сблъсъкът с неработещата и бавно работещата система. На това ние можем и трябва да сложим край“, заяви Георгиев. Министърът отбеляза, че законопроектът предвижда мерки за затягане на контрола по отношение на вещите лица, чиито експертизи имат определящо значение за изхода на делото. Ще има възможности съдиите по-лесно да разпитват вещите лица, включително чрез видеоконферентна връзка, така че да могат да поемат повече ангажименти. Въвеждане на изпити, на задължително обучение от страна на държавата – също е част от дължимата грижа, която предлагаме с този законопроект, добави министър Георгиев. Той акцентира и върху законопроекта за камерите, който дава възможност хилядите общински камери в цялата страна да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите - така, както се прави в цял свят.

Сред предложенията е още намаляване на скоростта на магистрала на 130 км в час и завишаване на контрола с целия наличен полицейски състав.