Керамиката и точарството не са остарели занаяти, децата ги харесват

Отляво надясно: Константин Миленов, Кремена Георгиева, Александър Цонев, Калина Иванова, Светлана Ненкова, Мартина Велешка, Виктория Вичева, Елена Велешка, снимка: НЧ "Развитие-1870"

Да ваеш предмети от глина, да усещаш в ръцете си как се формова съд, а после да му предадеш формата, която на теб ти се иска. Това усещане, вдъхновявало старите грънчари усетиха съвременните деца от школата по изобразително изкуство на читалище "Развитие-1870".

В продължение на три дни, от 16 до 18 Юни 2019 г., те се включиха в детския пленер в Троян, организиран от Националната гимназия за приложни изкуства “Проф. Венко Колев”.

Осем ученици с преподавател Ива Русинова се обучаваха по керамика и точарство, рисуваха натюрморти в ателието по живопис, а в компютърната зала се запознаха с преподавателите и спецификата на специалността "Графичен дизайн". 

Националното училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в град Троян е в системата училища по изкуства към Министерство на културата. То единственото в България подготвя художници, специалисти в областта на традиционната и модерната керамика. От него излизат и добре обучени кадри, готови да работят в широката сфера на рекламата. "Художествената гимназия може да бъде чест за всеки голям и хубав град, но мястото й е в Троян – град с вековни традиции в българската керамика, които при нас намират своето продължение", пише в портфолиото на училището.

Началото на днешната професионална гимназия е грънчарско училище, основано през далечната 1911 г.