Какъв е размерът на контролираният и купен вот? Къде са секциите в риск от контролиран и купен вот и кои партии получиха най-много гласове в рисковите секции?
На тези въпроси отговаря фондация "Антикорупционен фонд" след като подложи на анализ резултатите от вота на 4 април т.г.
Изследването, което бе представено по-рано днес, анализира резултатите на парламентарните избори, за да очертае размера и влиянието на контролирания и купен вот в България. Той стъпва на методология, изготвена въз основа на изследване на всички парламентарни избори от 2013 г. Анализът идентифицира и списък с рискови секции в цялата страна, които експертите представят под формата на интерактивна карта. Автори на анализа са докторът по криминология Мария Карайотова и политологът Марио Русинов.
Рисковите секции са определени по четири индикатора: нетипично висока избирателна активност в секцията, нетипично висок резултат за партията победител в дадена секция, резки отклонения в избирателната активност в секцията в два поредни избора и рязка промяна в избора на гласоподавателите в два поредни избора.
В Севлиево - повече селски секции са в риск след изборите на 4 април 2021 г.
От трите секции в риск в Севлиево преди вота през април отпада секция с номер 28 в ж.к. "Митко Палаузов", но остават секции с номера 7 (в кв. "Балабанца") и 1 (в клуб на пенсионера на ул."Гочо Москов"). Към тях сега е добавена секция с номер 8 в кв. "Балабанца".
В севлиевските села след 4 април 2021 г. се очартават 17 секции под риск от купен и контролиран вот. З асравнение анализът на вота през 2017 г. показва, че са били 14.
Според анализа на Антикорупционния фонд секциите под риск в севлиелска община са двете секции в селата Петко Славейков и Градница и секциите в Агатово, Батошево, Буря, Градище, Дамяново, Добромирка, Идилево, Кормянско, Крамолин, Млечево, Столът и Шумата (към картата на секциите под риск - оттук).
В Габрово няма градски секции, които подадат под риск
В девет габровски села се забелязват отклонения от индикаторите на анализа, които поставят въпросните секции под риск от възможен контролиран или купен вот.
На 4 април 2021 г. между 1491 и 2101 секции в страната са били в риск от контролиран и купен вот
Това прави до 17% от всички избирателни секции, а увеличението е с 5% спрямо парламентарните избори през 2017 г. В тези рискови секции са гласували между 284 хил. и 410 хил. избиратели, или между 9 и 3% от всички подадени гласове в страната.
През 2021 г. най-много секции в риск има в Кърджалийски избирателен район - между 31% и 41%. В рискови секции са подадени 29% от глсовете в региона. В секциите в избирателен район Монтана 14% от гласовете са подадени в секции в риск.
На ниво общини най-много рискови секции има в общините Кирково, Криводол, Павел Баня, Спетември и Тервел.
С най-голяма тежест за размера на контролирания и купен вот в страната е Бургаски избирателен район.
На него се падт 8% от всички гласове в риск в страната. На второ място е Кърджалийският със 7%, следват Пазарджишки и Благоевградски с по 6% и Старозагорски с 5%.
Най-много гласове в секциите с контролиран и купен вот на 4 април 2021 г. си разпределят ГЕРБ и ДПС. 31% от гласовете в тези секции отиват при ГЕРБ, 30 на сто са подадени за ДПС. За БСП е подаден 12% от вота в рисковите секции, 7% за "Има такъв народ".
За сравнение на парламентарния вот през 2017 г. ДПС взима най-висок дял от гласовете в рискови секции - 26%. Тогава ГЕРБ получава 24%, БСП - 19%.
Всичко за анализа на Антикорупционния фонд, четете тук.