По сигнал на читател

Коли станаха жертва на "заспал" уличен ремонт, хора газят месеци кал, за да стигнат до домовете си

Ул. "Гочо Москов" е затворена за движение от есента на 2021 г., снимка: "Севлиево онлайн"

Дърво, чиито корени са подкопани заради ремонт на тротоар, пада върху два леки автомобила, паркирани пред жилищна кооперация в центъра на Севлиево. Само късметът на един от собствениците пречи мъжът, който секунди след инцидента излиза да вземе нещо от колата си, да пострада. Щетите по колите са значителни - на едната таванът е смачкан, начупени са страничните прозорци, другата е със счупени предно и задно стъкло.

Часове след инцидента дървото, което дотогава било здраво, е изкоренено, а с него и това до него. За по-сигурно са премахнати и останалите дървета по улицата. Засега обаче не е ясно дали пострадалите собственици на автомобили ще бъдат обезщетени и как. 

Инцидентът със смачканите коли става в началото на годината на ул. "Гочо Москов" в Севлиево.

Улицата, според живеещи там, е затворена за движение от октомври миналата година заради основен ремонт. Там обаче не се работи от дълго време, казватхората. Едва след инцидента с падналото дърво се появили работници, колкото да нарежат останките му и извадят корените. Времето обаче застудяло и работата пак спряла.

Дърветата ги няма, но белята е сторена. За чия сметка са щетите?, снимка: "Севлиево онлайн"  

Живеещите в блока, пред който е падналото върху автомобили дърво, казват, че инцидентът нямало да се случи, ако корените на въпросното дърво не били силно оголени още при започване на ремонтните работи преди месеци. Това направило дървото нестабилно, то видимо започнало да се накланя, а при първия по-силен вятър просто паднало.   

Заради ремонта достъпа до детска градина "Радост-2", която е на въпросната улица, е невъзможен.

За да заведат децата си родителите минават през двора на близкия общностен център. "Оставяме колите си в началото на улицата и после газим в калта, за да стигнем до входа на градината. Ако, не дай Боже, се наложи да идва линейка или Пожарна, не виждам как ще стигнат до градината", разказва родител на едно от децата, който сигнализира "Севлиево онлайн" за ситуацията. 

Входът за детска градина "Радост" е затворен от октомври м.г., снимка: "Севлиево онлайн"  

В първия работен ден на годината родителите трябвало да минават през двора на близкото основно училище "Христо Ботев", защото и общностният център бил затворен. "Обикаляме с децата в калта от октомври миналата година, работници не се виждат оттогава и изобщо не знаем докога ще търпим това", казва още таткото. 

Неудобството не е само за децата и техните родители.

Живеещите на ул. "Гочо Москов" също газят в кал и строителни материали от миналата есен,

а автомобилите им са паркирани някъде в района. За да стигнат до входните врати на кооперациите, в които живеят, са наслагали парчета тротоарни плочи, другаде са насипали трошляк.

Във всичко това действително няма нищо лошо и всеки, който прави ремонт, дори да е в дома си, търпи неудобства за известно време. В случая обаче никой не ни казва на колко дълго ще живеем без нормален достъп до домовете си, споделят живеещите на улицата. Хората питат също защо след като улицата и тротоарите са разкопани, работниците изчезнали.

Тротоари няма, живеещите на улицата сами са си създали "удобства", за да спестят малко от газенето на кал, снимка: "Севлиево онлайн"  

Работещите в детската градина също търпят несгоди. Заради липсата на достъп до заведението храната и продуктите, които се карат, трябвало да се носят на ръка, а по-тежките да товарят на колички и оттам през общностния център, да се внасят в сградата. Помолили се на ръководителя на обекта да им насипе една естакада пясък, за да може бусът, с който се кара храната, да я стовари в сградата. След няколко такива молби, строителната фирма изсипала пясък и въпросът засега е решен. 

Улица "Гочо Москов" в Севлиево е една от девет, които предстои да бъдат основно ремонтирани.

Работата е по проект "Инженеринг: проектиране и ремонтиране на улици в Севлиево", а стойността на договора, сключен с хасковското дружество "Еко Традекс Груп" е 3 млн. лв. с ДДС. Работата е възложена по силата на спечелена обществена поръчка.

Обществената поръчка е открита с решение от 7 април 2022 г. Крайният срок, до който се подават оферти за участие в процедурата за избор на изпълнител е 3 май 2022 г. Две дружества подават оферти - "Еко Традекс Груп", регистрирано в Хасково и севлиевското "Инфрастроежи". За оценката на участниците от значение са два показателя, оценени всеки с по 50 точки - цена и техническо предложение. Поръчката се печели от "Еко Традекс Груп", която получава с малко по-висока оценка от конкурентното дружество. Договорът, който Община Севлиево сключва с хасковското дружество е от 7 юли 2022 г. Той е за срок от 24 месеца, но в него е записано, че при неблагоприятни атмосферни условия работата се спира и това се удостоверява с протокол.

Цялата улица е непроходима за автомобили и пешеходци от есента на миналата година, снимка: "Севлиево онлайн"  

Ако разкопаваното на улицата е започнало през октомври, както казват живеещите и работещи там, защо оттогава не е работено, след като всички знаем колко щедра на топли дни беше есента на 2022 г., а и голяма част от зимните месеци.  

В този договор улиците, които подлежат на ремонт, не са посочени поименно, няма ги и в техническата спецификация. За това кои улици подлежат на ремонт се разбира от съобщение, публикувано на 9 декември 2020 г. на сайта на Община Севлиево. Тогава Община Севлиево обявява, че правителството е отпуснало 8.4 млн. лв. за финансиране на инфраструкjурни обекти в Севлиево. От тази сума 4.5 млн. лв. за са рeмонт на девет улици, поименно изброени. Това са улиците „Гочо Москов, „Сава Тошев“, „Стефан Караджа“, „Мара Гидик“, „Хаджи Ангел“, „Никола Дабев“, „Света Троица“, „Иван Преснаков“ и „Георги Златев“, които са в обхвата на обект „Инженеринг: проектиране и ремонт на улици в град Севлиево“.

И до училищния двор се стига през строителни материали, снимка: "Севлиево онлайн"  

Още един детайл не е за пренебрегване на фона на неудобствата, които живеещите и ползващите обществените сгради на ул. "Гочо Москов" търпят. В документацията по обществената поръчка по показател "Мерки за намаляване на затрудненията при изпълнение на строително-ремонтните работи за участниците в движението и живеещите в близост до строителните обекти и жителите на града, "Еко Традекс Груп" получава максимален брой точки, а в протокола на оценителната комисия е записано, че са предвидени "три и повече мерки за намаляване на затрудненията по всеки от аспектите на ежедневната работа". Защо Община Севлиево не контролира дали заложените мерки се спазват, след като е очевидно, че затрудненията за потърпевшите от очевидно проточилия се рамонт, са налице, е въпрос, на който към момента няма отговор. 

Между другото в Севлиево е утвърдена практика да се започне ремонт едновременно на няколко улици, всички да се разкопаят и движението по тях да спре. После поетапно се довършват строителните дейности, което обикновено се проточва във времето. Потърпевши са гражданите, на които дори не се дава информация колко се очаква да продължат ремонтните работи.