Кой как влиза и излиза от властта в Севлиево

Преди дни Сметната палата обнародва декларациите на лицата, заемащи публични държавни длъжности. След последните местни избори, властта в Севлиево запази политическото управление на ГЕРБ, имаше обаче личностни рокади. Да надникнем кой как е влязъл и как излиза от управлението, както и какво е имотното състояние на новите лица в местното самоуправлене на града ни.

Явор Памукчиев влезе във властта достатъчно богат, така и излезе. От  подадената пред Сметна палата декларация при встъпването му в длъжност се вижда, че той има има солидно състояние на влог – малко над 70 000 евро и около 50 000 лв. Четири години по-късно Памукчиев декларира банкови депозити от двойно повече лева, леко се е стопил депозитът му в евро.  През 2011-та, когато стана председател на Общинския съвет в Севлиево, д-р Памукчиев и съпругата му са притежавали 12 ниви и пасища, повечето в землището на Севлиевска община. При напускане на ОбС ветеринарният лекар деклрарира собствеността си върху 22 ниви и пасища. В декларацията му от 2011-та присъства къщата на ул. „Ален мак“, където докторът живее със семейството си отпреди да стане председател на ОбС, както и един „Фиат“. При излизането от властта към имотите са прибавени два офиса в Севлиево, придобити през 2013 г. и 2014 г., както и един парцел в града. „Фиатът“ не присъства в имотната декларация на д-р Памукчиев. От сумите, които декларира публично Явор Памукчиев, можем за заключим, че той едва ли е  разчитал на властови позиции, за да прибави към състоянието си пари и имоти.

Същото е положението и при Митхат Алибашев. Последната декларация за имотно състояние, която подава, е от 2008 година. През същата година той се е сдобил с лек автомобил „Опел“, който е купил за 6500 лв.  Тогава Алибашев е заместник-кмет в екипа на Йордан Стойков. Пари на влог по това време не е имал, ползвал е потребителски кредит от 5200 евро. От 2008-ма до излизането му от местната власт в края на 2015-та, Митхат Алибашев е подавал само уведомления пред Сметната палата, което означава, че не е имало промяна в обстоятелствата, които заемащите държавни длъжности са длъжни да декларират. В декларацията, която е подал при излизането си от властта, липсва кредита и присъства същият автомобил, закупен през 2008-ма.

При встъпването си в длъжност като председател на ОбС Здравка Лалева декларира собственост върху апартамент от 40 квадрата, един „Опел“, купен за 200 лева през миналата година и кредит от 15 000 лв.

Другото ново лице в управленския екип на Севлиево – инж. Красимира Йорданова, не разполага с банкови депозити, няма и кредити. При влизането във властта тя декларира съсобственост със съпруга си на къща в Кормянско, придобита през 2011 година и съсобственост на къща с двор в Севлиево.