Кой ще вземе за 15 години ловните полета и горите в Лъгът?

Със заповед на министъра на земеделието и горите Румен Порожанов за 14 юли е насрочен конкурс за сключване на договор за съвместно извършване на дейностите по лова и опазване на дивеча, както и стопанисването на горските територии в Държавното ловно стопанство „Росица“ в Лъгът. Срокът на договора, който ще бъде сключен с одобрения кандидат, е 15 години. Два дни по-рано изтича срокът за закупуване на документация за участие в процедурата.

Съвместяването на дейности между държавните предприятия и частни дружества е регламентирано в чл. 9 ал. 12 на Закона за лова и опазване на дивеча. Той гласи: „Държавните предприятия по Закона за горите могат, след провеждане на конкурс, да сключват с юридически лица договори за съвместно извършване на дейностите на територията на държавните ловни стопанства. Договорите се сключват за срок до 15 години“.

Разписани са и дейностите, които държавата, в лицето на съответното държавно предприятие – в случая Северноцентралното в Габрово, ще съвместява с този, който спечели конкурса, обявен от земеделското министерство.

На практика става дума за отдаване на държавните територии, ведно с дивеча и горите, на частни лица.

Те, разбира се, имат ангажимент да инвестират в стопанствата суми, разписани в приложение, което е неразделна част от заповедта за насрочване на конкурса за отдаване. Така бъдещият инвеститор в Лъгът ще има грижата за 15 години да вложи 450 000 лв. в опазване и охрана на дивеча. Срещу тази сума ангажиментът на държавата е да инвестира 2 250 000 лв. Държавата се задължава да инвестира 400 000 лв. в ремонт и поддръжка на ловната база, новият инвеститор има задължение да вложи за същото 50 000 лв. Той ще трябва  да инвестира в закупуване на дълготрайни материални активи 920 000 лв., а държавата – само 90 000 лв. Близо 640 000 лв. е длъжен да заплати спечелилият конкурса за фураж, с който да се подхранва дивеча, държавата ще участва в тази дейност със същата сума. Най-голям е делът на финансово участие на новия съсобственик в поддържането на фуражна база – близо 1 300 000 лв., докато държавата е задължена за същото с 830 000 лв.  

На 8 250 000 лв. възлизат прогнозните приходи от дейността на стопанството до 2031 година. 

Тогава изтича срокът на договора, който държавата ще сключи с новия инвеститор, т.е. съсобственик по смисъла на закона. Дейностите, които Северноцентралното предприятие, като принципал на ДЛС „Росица“ в Лъгът, ще съвместява с него, касаят поддържане на горите, на фуражна база, закупуване на фураж за подхранване на дивеча, опазване и охрана на дивеча, закупуване на жив дивеч за разселване, придобиване на движими дълготрайни материални активи за ползване от стопанството, ремонт, поддържане и почистване на горски пътища, както и на ловната база.

Всички средства, които ще бъдат вложени в тези дейности за следващите 15 години са разписани в приложение, което е неразделна част от министерската заповед. В друго приложение са описани очакваните приходи от ловностопаснска дейност по години, за следващите петнайсет.  

Как ще бъде избран инвеститорът, който ще съвместява дейностите в ловното стопанство в Лъгът заедно със СЦДП е въпрос на оценка. 

Оценката се получава посредством формула. От значение са предложените от кандидата задължителни инвестиции и разходи по отношение поддържането на горския фонд и дейностите за опазване на дивеча, в това число закупуване на дивеч за разселение, както и сумите, които ще бъдат дарени на стопанството за допълнителни инвестиции и размерът на вече инвестираните в стопанството средства. Оценката е комплексна и се получава в точки. А кандидатът, спечелил конкурса, е задължен да представи банкова гаранция за изпълнение на договора, който ще бъде сключен с него, в полза на Северноцентрално държавно предприятие, в размер на 80 000.00 лв.

Общата площ на ДЛС „Росица” е 13 401,1 ха.

От тях 97.7% е залесената площ, в по-голяма част с широколистни гори, като преобладават буковите.  На територията на стопанството са установени 32 дървесни вида, като общият запас от дървесина е 3 860 000 м3. Средният годишен прираст е 53 400 м3.

Ловните райони обхващат 25 000 ха от северните склонове на Стара планина – от вр. Бузлуджа на изток, прохода  „Шипка”, връх Корита до връх Росоватец на запад и граничи с други две ловни стопанства – на запад с „Русалка“, гр.Априлци и на юг с „Мазалат“, с. Горно Сахране. На югозапад е границата с Национален парк „Централен Балкан“.

ДЛС „Росица” предлага класически лов на благороден елен, сърна, дива свиня, елен лопатар и вълк.

Специалистите твърдят, че стопанството има силна популация на благороден елен заради добрите природни условия. А екземлярите са с отлични трофейни качества. Средното ниво на трофеите е 8-10 кг., като почти ежегодно се отстрелват и животни по 10-11 кг.

През 2015 г. са добити 8 трофея от благороден елен, от които три са със сребърен медал - най-големият e оценен с 203.33 CIC точки,  и четири с бронзов медал.

Разрешен за индивидуален лов целогодишно е глиганът, изключително популярен е ловът на сръндак. От стопанството твърдят, че високите запаси позволяват значителен отстрел, който обикновено е в рамките на трофеи с нетно тегло от 300 – 400 гр. През 2015 г. трофейните екземпляри са 20.

Първите конкурси за ловни концесии у нас бяха насрочени през 2012 година.  

 

написано от Емилия Димитрова